Při razii na lovecké farmě nalezeno 250 hladovějících lvů

Minulý týden bylo z lovecké farmy v Jižní Africe zachráněno přibližně 250 vyhladověných lvů. K akci došlo na podnět organizace Captured in Africa Foundation, která obdržela snímky od jednoho ze sousedů lovecké farmy v Alldays v provincii Limpopo.

Zajatí lvi v podstatě pochází z množírny – soukromé lovecké farmy v Alldays, která lvi množila, aby je lovci zastřelili a mohli si z dovolené odvézt suvenýr v podobě lovecké trofeje. Městečko Alldays je nechvalně známé kvůli tzv. řízeným lovům, při kterých střelci na zvířata střílí ze zadní části vozu.

Tzv. canned hunting je trojefovým lovem, při kterém je zvíře drženo v uzavřeném (oploceném) prostoru, což zvyšuje pravděpodobnost toho, že ho lovec uloví. Zvířata jsou por tento způsob lovu chována do doby, než jsou dostatečně „zralá“ a velká na zabití a vystavení jako trofeje.

(Pokud vám Cecilova smrt zlomila srdce, musíte vědět o těchto lvech)

„Majitelem“ zvířat je Walter Slippers, který provozuje tři podniky – množírnu a loveckou farmu Ingogo Safaris a kavárnu Toeka Plaas Kombuis, kde jsou malá lví koťata „k dispozici“ na mazlení pro zákazníky a pak jsou odvezena zpět na farmu. Taková zvířata jsou pak samozřejmě zvyklá na lidský kontakt a pro lovce jsou snadným cílem.

Isabel Wentzel z NSPCA zareagovala rychle a okamžitě se na farmu vydala. Během několika dnů byla všechna zvířata prohlédnuta veterinářem.

Zástupce majitele farmy prohlásil, že majitel údajně dostal infarkt, nachází se v nemocnici, a proto se nemohl o zvířata postarat. Otázkou však zůstává, proč jsou některá zvířata v horším stavu než jiná, stejně jako nepravděpodobnost situace, že by se o takové množství zvířat měl starat jediný člověk.

(Smečka lvů zabila 5 pytláků a 3 zranila)

Jihoafrická asociace pro predátory (SAPA), která sdružuje lovecká zařízení, prohlásila, že Slippers není a nikdy nebyl jejím členem a že se členové SAPA „o své lvi pečlivě starají“ a že „budoucnost lvů v Jižní Africe může být zajištěna, jen pokud bude angažovaným farmářům umožněno obezřetně chovat a využít tento podivuhodný druh udržitelným, odpovědným způsobem“. Asociaci slouží ke cti, že jeden z jejích členů se podle prohlášení na farmu vypravil, „jiní nabídlo jídlo, veterinární péči a převoz neblahých zvířat na akreditované farmy“ – kde však s největší pravděpodobností skončí jako lvi, kteří se tam už nachází. Kromě toho také obvinili zvířeckoprávní aktivisty z toho, že situace využívají k démonizování celého loveckého odvětví. Jako by to ještě bylo potřeba.