Španělský matador zabit bránícím se býkem

Poprvé v tomto století byl v aréně na býčí zápasy zabit matador. Victor Barrio (29), profesionální zápasník, byl zabit před stovkami zděšených diváků, když mu býk Lorenzo rohem probodl hrudník. Zápas probíhal v městě Teurel na východě Španělska a byl živě vysílán televizí. Televizní záznam ukazuje, jak Lorenzo Barria vyhodil do vzduchu a pak ho nabodnul v pravé polovině hrudníku.

Barrio byl okamžitě převezen do nedaleké nemocnice, kde byl o hodinu později prohlášen za mrtvého. Město odložilo všechny slavnosti spojené s býky.

Celá komunita je samozřejmě jeho smrtí „zdrcena a pohnuta“, jak uvedlo oficální vyjádření arény Las Venats v Madridu, kde Barrio začínal jako učedník.

O osudu Lorenza se samozřejmě nikdo nezmiňuje, ale nedělejme si iluze, že dopadne jinak než ostatní býci určení na zápasy.

Podle novin El Pais bylo v minulém století býky zabito 134 lidí, včetně 33 matadorů. Posledním z nich byl Jose Cubero, či Yiyo, který zemřel v roce 1985.

Nicméně v posledních pár dnech nejde o jedinou smrt člověka spojenou s býky. O sobotní noci byl býkem zabit také 28letý muž při běhu s býky ve vesnici Pedreguer nedaleko Valencie. Během pátečního běhu v Pamploně bylo zraněno 16 lidí (včetně 5 Američanů). Při sobotním běhu v Pamploně byli také zraněni dva muži (Japonec a Španěl), kteří jsou v kritickém stavu.

Jen pro pořádek si připomeňme, že sobota byla teprve třetím dnem tohoto „tradičního“ festivalu běhání s býky v Pamploně, při kterém se počet nevinných obětí každoročně vyšplhá za padesátku. Běh se koná během festivalu opakovaně – každé ráno je do úzké ulice vypuštěno 6 býků a 6 volů, kteří jsou hnáni do arény, kde běh končí. Tam čekají celé odpoledne, než jsou navečer zabiti.

(Zvířeckoprávní aktivisté se v Pamploně postavili proti každoročnímu festivalu)

UPDATE: Lorenzovo vítězství nad Barriem mu život nezachránilo. Španělský zápasní syndikát s pomstou zašel ještě dál a na jatka okamžitě poslal i Lorenzovu matku, pojmenovanou Santa Coloma, a ukončil tak jeho pokrevní linii. Noviny El Pais uvedly, že „jak velí tradice, „vrahova“ linie skončí s ním“.