Turistické klamy – díl 2.: Proč byste v Thajsku neměli jezdit na slonech

Každý by si rád někdy vyzkoušel jízdu na slonech na dovolené v Thajsku. Včetně mě. Ale jen do chvíle, než jsem strávil celý den ve sloním azylu a dozvěděl se znepokojivou pravdu o této oblíbené zábavě.

Jen si představte, jak je skvělé sedět na hřbetě obrovského, téměř 3 metry vysokého a 4 tuny vážícího tvora, zatímco se prochází přes hluboké řeky a nedotčenou džungli.

Spousta návštěvníků o takovém zážitku při cestě do Thajska sní a plánuje ho prožít.
Nemohou se dočkat, až si pořídí fotografii na zádech ohromného slona!

Nicméně existuje i temná stránka sloní turistiky, kterou si nejspíše spousta lidí vůbec neuvědomuje…

1slon
Sloní rodina si společně hraje v hlíně

Sloní přírodní park

Elephant Nature Park (ENP) je útočiště v rozlehlé džungli v severním Thajsku. Posláním lidí v tomto parku je chránit a pečovat o týrané slony zachráněné z turistického průmyslu.

Zvyšování podvědomí a šíření udržitelného, slonům přátelského průmyslu, je jejich dalším cílem. V současné době se na 250 akrech divočiny v parku nachází 36 slonů.
Když jsem poprvé přijel do ENP, nebyl jsem si tak zcela jist, co mám očekávat. Jak blízko se ke slonům mohu dostat? Mohl bych se jich dotknout? Budou nebezpeční?

Mimo zoo jsem viděl živého slona jen jedinkrát v životě, na safari v Jižní Africe, když na nás jeden zaútočil! To byla velmi nebezpečná zkušenost.

2slon
Zakladatelka parku Lek Chailert

Přátelství s obry

Ve sloním parku se stanete součástí spousty aktivit společně se slony. Mohl jsem je přímo z dlaně krmit ovocem, dívat se, jak si hrají v blátě, jít s nimi na procházku a nebo si s nimi dát koupel v řece.

Pozorovat tato nádherná stvoření a jejich společnou komunikaci je kouzelný zážitek.
Navzájem si se svými přáteli a rodinou povídají pomocí zvuků a troubení, které si vyměňují. Najednou mnohem více zvládáte porozumět, jak inteligentní a společenští ve skutečnosti jsou.
Avšak v ENP se na slonech rozhodně nejezdí. Žádné cirkusové triky ani malování chobotem. A to proto, že právě z těchto míst byli sloni do parku převezeni a zachráněni.

slon3
Šťavnatý oběd!

Problematika slonů asijských

Slon asijský je ohroženým druhem. Odborníci se domnívají, že v současné době v Thajsku žije méně než 2000 divokých slonů. Jejich populace rapidně klesá kvůli ztrátě přirozeného prostředí.
Dalším velkým problémem je nezákonný odchyt a obchodování se slony pro účely turistického průmyslu.

Tento průmysl vzkvétá, protože turisté ze zahraničí si chtějí jízdu na slonech vyzkoušet, nebo dokonce platí za to, aby se mohli dívat, jak sloni předvádějí různé triky.
Ale faktem je, že je potřeba divoké slony nejdříve zkrotit, než mohou být využíváni k zábavě lidí. Krocení slona však není to samé, co krocení koně. Je používáno mnohem většího násilí a brutálních technik, a to už v době, kdy jsou sloni ještě mláďata. (Tím vám nevybízíme, abyste si dělali iluze o krocení koňů.)

slon4.jpg
Místo jízdy na sloním hřbetu se s nimi můžete například vykoupat!

Výchova mladých slůňat

Divocí sloni by si nikdy nenechali líbit, aby si na jejich záda sedl člověk. K tomu, abyste divokého slona zkrotili, je zapotřebí použít techniku, která doslova zlomí duši slůněte. Proces se nazývá Phajaan, nebo také „crush“ – zlomení.
Součástí procesu je odebírání slůňat od jejich matek a jejich držení v malém prostoru, jako jsou klece, nebo vyhloubené jámy v zemi, kde se téměř nemohou pohybovat.

Mláďata jsou týrána a cvičena pomocí háků, které se také používají ke krocení býků a často jsou také trápena hladem, žízní a nedostatkem spánku.

sloni5.jpg
Matka učí své mládě plavat

Vycházky se slony v Thajsku

Týrání slona zdaleka nekončí poté, co je zkrocen a začne sloužit člověku. Mnoho sloních zařízení využívá háky i k další manipulaci se zvířetem. Ačkoliv nemusí být zvířeti ubližováno přímo, strach z háku se v jejich paměti uchovává natolik, že je motivuje už navěky ze strachu dělat  všechno, co po nich člověk vyžaduje.

Sloni nikdy nezapomínají.

Pokud nějaká zařízení v jihovýchodní Asii tvrdí, že se ke zvířatům chovají „zodpovědně“, stále byste měli zůstat vůči takovému tvrzení skeptičtí. Nezapomeňte, že i když mohou být chovatelé slonů nyní ke zvířatům hodní, vždycky musel slon jako mládě projít celým brutálním procesem.

Věděli jste, že jízda na slonech může zvířatům způsobit dlouhodobé problémy? Jejich páteř není stavěna k tomu, aby unesla váhu člověka. Je těžké tomu vzhledem k jejich velikosti uvěřit, ale je to stejné jako například u zebry.

slonik6.jpg

Zachraňte sloní nadaci

Zakladatelka parku Lek Chailert dlouhou dobu bojuje za to, aby zachránila slony a změnila přístup lidí k nim, už od doby, kdy byla mladá dívka. Lek vytvořila Sloní přírodní park, aby zachránila týrané slony z turistického průmyslu a dala jim šanci na lepší život.

Tento park nabízí denní výlety a týdenní dobrovolnické možnosti, které umožňují turistům kontakt se slony a také je poznat z jiného, zodpovědného hlediska.

Jako nezisková organizace se park stará o provoz svými vlastními náklady, včetně zprostředkování krmení pro slony a o péči o zvířat celkově.
Během výletu do parku se také stanete diváky videa, které ukazuje, jakým způsobem je se slony v turistickém průmyslu zacházeno. Není vůbec snadné se na něj dívat.

elephant-asian-sunset-900x900

Volba je jen a jen na Vás

Brutální výchova slonů je tradiční praxí v jihovýchodní Asii už stovky let. Problémem je však fakt, že v dnešní době už jsou sloni zřídka kdy používáni pro tradiční účely, jako je těžba dřeva či vojenské důvody. Slouží už především jen jako zábava pro turisty.

Je to právě poptávka lidí po jízdě na slonovi a cirkusových představeních, co vede ke vzrůstu využívání slonů, odebírání mláďat od matek, aby se mohli prodat pro pobavení lidí.

Jestli si sednete v Thajsku na záda slona nebo ne, to je jen vaše volba. Snažím se, jak nejlépe umím, abych nesoudil ostatní, protože si jsem vědom, že všichni máme své morální kodexy a normy.

Většina lidí, která se na využívání slonů podílí si vůbec není vědoma, jakým způsobem je se zvířaty zacházeno. Znám mnoho přátel, kteří si jízdu na slonu vyzkoušeli.

Je vcelku snadné pochopit, proč něco takového vůbec chtějí zažít. Málem jsem si jízdu na slonech vyzkoušel také.

Upraveno z expertvagabong.com

(Turistické klamy – díl 1.: 10 nejkrutějších turistických atrakcí)

1 komentář: „Turistické klamy – díl 2.: Proč byste v Thajsku neměli jezdit na slonech

  1. Pingback: janeontheroad.com

Komentáře nejsou povoleny.