Gorilí samec Bantu zemřel na infarkt po podání sedativa

Bantu, 24letý samec ohrožené gorily nížinné, který žil v zoo v Mexico City, zemřel na kardiorespirační selhání poté, co byl uspán, aby mohl být převezen do jiné zoo k páření.

Bantu se narodil v zajetí mexické zoo Chapultepec, kde byl jednou z největších atrakcí. Protože se mu nepodařilo spářit ani s jednou ze tří samic v zoo, představitelé zoo rozhodli, že odcestuje do zoo v Guadalajaře, kde se nachází další dvě samice.

Nicméně ve středu okolo 21:30 dostal po podání sedativa infarkt a přes 30minutovou snahu veterinářů ho oživit zemřel.

Do transportu bylo zapojeno přibliženě 20 veterinářů a odborníků z obou zoo. Následné testy mají odhalit přesnou příčinu smrti.

Gorily nížinné jsou kriticky ohroženým druhem s méně než 175 tisíci jedinců v přírodě. Jejich počty nadále klesají kvůli ničení jejich habitatu. Na svobodě se dožívají až 50 let, v zajetí dokonce až 60 (a jaký život si tam užívají!)

(5 věcí, které si musíme přestat říkat o zoo)

Tento rok jde již o druhou násilnou smrt gorily držené v zajetí zoo. V květnu byl v USA zastřelen samec Harambe poté, co do jeho výběhu spadl malý chlapec.

Prohlášení zoo uvádí, že „zoo Chapultepec truchlí a hluboce lituje smrti Bantua“. Korporátní titulky ho samozřejmě popisují jako „milovanou“ gorilu, jejíž smrt hluboce otřásla celou zoo a především ošetřovateli, kteří se o něj téměř 25 let starali. Zřejmě to bude podobná láska, o jaké jsme psali v článku o farmáři a „jeho“ prasatech.

25. narozeniny by oslavil 20. září.