Zvířeckoprávní aktivisté se v Pamploně postavili proti každoročnímu festivalu

Protestující odsoudili „krutou, násilnou a krvavou“ tradici býčích zápasů den před začátkem festivalu Běhu býků

Zvířeckoprávní aktivisté z celého světa se v úterý sešli při protestu na hlavním náměstí Pamplony, během kterého využili 75 kbelíků plných falešné krve. Ve středu zde začal festival svatého Fermína či festival běžících býků, který každý rok přiláká zhruba 1 milion návštěvníků z celého světa.

Protest, jehož organizace byla v rukou PETA a španělské zvířeckoprávní skupiny AnimaNaturalis, si kladl za cíl zvýšit povědomí o „krutosti a mučení“ spojenými s tímto festivalem. Kontroverzní festival probíhá každý rok od poledne 6. července do půlnoci 14. července. Během těchto pár dní obvykle zemře více než 50 býků – od roku 1925 v rámci festivalu zemřelo 15 lidí.

Podle PETA se k barvitému protestu Španělů přidali i aktivisté z Austrálie, Švédska, Ruska a Velké Británie.

Zástupce PETA vysvětlil, že falešná krev byla zvolena k „napodobení opilých chvastounů“, kteří se „prolévají sangrií během Běhu býků a nevšímají si skutečnosti, že každé z těchto vystrašených zvířat, která nahání po dlážděných ulicích, bude za pár dní mrtvé poté, co ho probodnou během býčích zápasů“.

Běh býků si představte jako stovky lidí běžících před šesti býky a dalšími šesti voly po zhruba 800m úzké ulici. Býci jsou poháněni „pastýři“ v zelených tričkách a s dlouhými tyčemi v rukách. Po přibližně třech minutách běh končí v aréně pro býčí zápasy, kde býci čekají do odpoledne, kdy budou zabiti. Po běhu jsou do arény vypuštěny mladé krávy se zavázanými rohy, které se za pobavení davu snaží účastníky běhu nabrat. Běh se koná během celého festivalu opakovaně a každý den je představeno jiné plemeno.

Jako by to všechno samo o sobě nestačilo, festival je otevřen i ukončen ohňostroji a výbuchy pyrotechniky.

(Proč nejsou lampiony ani ohňostroje krásným zážitkem)