Je jízda na koni krutá?

Pro prvotní pohled na jízdu na koni, začnu otázkou, zda se jízda na koni slučuje s veganskými postoji, a pak se přesunu na otázku toho, zda je kruté.

Jak jsem řekla ve videu o vlně, veganství obecně je o opozici vůči využívání zvířat pro osobní zisk v jakékoliv formě. Pokud se podíváme na jízdu na koni, je očividné, že koně nemají potřebu být ježděni. V přírodě se jim docela dobře daří i bez jednoho z nás na zádech. Jízda na koni má prospěch výhradně pro jezdce, a je tak formou využívání zvířat pro zábavu.

Není to úplně populární postoj a existuje několik argumentů o tom, jak jízda prospívá koňům: Jedním z nich je, že domestikovaní koně potřebují pohyb. Nejprostší odpovědí je, že domestikovaní psi také potřebují pohyb a přesto jsou jejich „majitelé“ schopni jim ho zajistit, aniž by si na ně sedali.

Druhým argumentem je, že jízda koňům poskytuje obohacené prostředí. Opět, toho se dá snadno dosáhnout bez někoho na zádech tím, že se kůň povede ze země.

Třetí argument se objevuje v mnoha podobách, ale vždy začíná s: „Ale můj kůň miluje…“ – vložte být ježděn, chodit na estrády, nosit uzdu, mít udidlo, barrel race a cokoliv vás napadne.

Možná někde žije kůň, který si skutečně užívá, když na něm někdo jezdí – přesto je důležité pochopit, jaký dopad má ježdění na jeho tělo. Následuje letmý vhled do dopadu jízdy na koně. Na konci článku najdete dodatečné zdroje, pokud se chcete do tématu ponořit hlouběji.

Začněme kosterní strukturou. Říká se, že kůň je připraven být obsednut, když se „mu uzavřou kolena“. To znamená, že se čeká, než se růstové ploténky nad kolenem změní z chrupavky na kost. Dr. Den Bennet ve svém článku,  Doba a míra kosterního zrání u koní, uvádí: „Co si lidé často neuvědomují je, že ‚růstová ploténka‘ se nachází na konci každé kosti za lebkou a v případě některých kostí (třeba pánve či obratlů, které mohou mít ‚rohy‘) růstových plotének najdeme více.“ Dále popisuje přesný rozpis přeměny růstových plotének na kost.

Screen-Shot-2014-09-23-at-10.53.08-AM

I když mnoho lidí začíná koně obsedávat okolo dvou (u závodů) a třech let věku (u volnočasového ježdění), rozpis dr. Bennet ukazuje, že poslední z plotének se mění v páteři, k čemuž nedojde dříve než v pěti a půl letech věku, u vyšších koní a samců ještě později.

Například podle studie z roku 2002, Praktická anatomie a propedeutika koně, dochází k dokončenému růstu epifýzních plotýnek (chrupavek) v těle bederních obratlů u plnokrevníků v průměru mezi 6. a 9. rokem věku!

Základním výstupem tedy je, že je neuvěřitelně snadné poškodit koni záda a vykloubit mu obratlové růstové destičky, což mu způsobí bolest a trvající zranění.

Kromě problému s růstovými destičkami působí jízda na koni jakéhokoliv věku kosterní poškození, jakož i poškození svalů a tkání. Alexander Nevzorov z Nevzorov Haute Ecole uvádí, že „záda koně nejsou sedadlem, nejsou místem pro lidský zadek, nejsou kusem ‚masa‘, nejsou jakousi ‘terra firma’. Jde o velmi složitou a jemnou anatomickou strukturu se zvláštními funkcemi. Kromě zřejmé biomechanické funkce mají záda ještě jednu velmi důležitou funkci. Prací míchy je zaručit, že odpovědi z celého nervového systému mohou předat smyslové informace chuti, vůně, zraku, sluchu a vestibulární funkce do mozku, neztratit se v přílišné podrobnosti. Na tomto obzvláště zranitelném, citlivém orgánu, na medulle spinalis, mozku zad, sedí jezdec.“ (Nezvorov Haute Ecole Eqeuine Anthology, VOL. 4, p10-11)

Ve studii z roku 2007 provedené Matildou Homer s kolegy bylo z 295 koní, kteří byli po úvodní prohlídce shledáni fyzicky zdravými, po provedení rentgenu 91,5 % diagnostikováno s nějakým druhem změny trnových výběžků. Téměř vždy byly ovlivněny trnové výběžky v místě, kam doléhá zadní část sedla. Nejčastějším výsledkem bylo zmenšení vnitřních prostorů trnových výběžků včetně změn struktury kostí.

xray1

Poškození páteře ze samotné váhy se skládá z použití sedel, otěží, udidel a bičů. Sedla omezuje průtok krve do arteriálního kapilárního řečiště, čímž působí poškození tkáně, vedle obecného opotřebení a odírání. Ale nic není krutější než používání udidel a bičů, čemuž se v tomto článku budu věnovat jen zběžně.

Udidla působí bolest a poškození komplexních kraniálních nervů koně, stejně jako jejich zubů, jazyka a patra. Lícní nervy se nachází extrémně blízko kůži, a jsou tak extrémně citlivé. Je nezbytné porozumět, že neexistuje způsob, jak použít udidlo, aniž by kůň necítil bolest.

Vzhledem k rozsahu článku řeknu o bičích jen tohle: Je to bič! Bičovali byste svého psa? A ano, kůň je větší než pes a mnozí tvrdí, že má tlustou kůži, ale tam, kde bič usedá – oblast okolo svalu vagus lateralis – tato tloušťka málokdy přesáhne 2 milimetry a škára a pokožka kůže jsou zásobovány velkým množstvím nervů. A… je to bič!

(Olympijské jezdecké závody terčem kritiky vědců)

Tohle všechno se jen zhruba dotklo povrchu problému s koňmi. A to jsem ani nezmínila lámání koní, koňské závody, rodeo či další témata, ke kterým se vrátím později.

Převzato z Bite Size Vegan