Králičí peklo: Špinavý obchod s laboratorními zvířaty

Za svůj krátký život uvidí pouze klece, ve kterých vyrostou, vnitřek transportního vozu a laboratoř. Hodnotu pokusných králíků ukazuje už první zastávka, chov kdesi v Dolním Rakousku: jsou zde drženi jako zvířata druhé třídy v nejzazší špíně farmy. Organizace Verein gegen Tierfabriken (VgT) obdržela množství fotografií a videozáznamů zevnitř farmy. Jde o farmu, která inzeruje výrobky z kvalitního zemědělství a zároveň prodává králíky pro pokusy na zvířatech. Pokud je to kvalitní zemědělství, není to moc vidět. 

VgT odhaduje, že se zde nachází přes 3000 králíků. V některých klecích se jich tísní až šest. Klece jsou plné výkalů. Některá zvířata jsou zraněná a mají na sobě holá místa. To může značit plísňové či bakteriální choroby.

53469546
© News/VGT

Zařízení nevyhovuje vyhlášce na ochranu zvířat

Některé z fotografií a záznamů jsme ukázali veterinárnímu lékáři a soudnímu znalci pro malá zvířata, chov zvířat a welfare zvířat. Prohlásil, že zde nejsou plněny regulace na ochranu zvířat ani pro laboratorní zvířata.

Odběratelem těchto králíků je lékařská univerzita ve Vídni. Každý týden je sem odvezeno 100 až 200 králíků, na kterých se pak testují odběry krve a aplikace léků. Potom jsou zvířata usmrcena – „bezbolestně“, jak tvrdí univerzita. Jak uvedla v prohlášení, lékařská univerzita údajně nemá oprávnění provádět u chovatele kontroly. Pokud budou vznesena konkrétní obvinění, bude trvat na vysvětlení a popřípadě přijme vhodná opatření.

53469598
© VGT

Otázkou také je, jak je navzdory zákonným požadavkům na veterinární péči a kontrolu státních institucí stav zobrazený na fotografiích možný. Chovatel uvedl, že pracuje v rámci zákonů a má oprávnění pro takové výjimky. Snímky údajně nepochází z jeho zařízení. Podle množství důkazů jsme však přesvědčeni, že záznamy pochází právě odtud.

Chtěli jsme si udělat vlastní obrázek. Chovatel nám však oznámil, že se do králíkárny podívat nemůžeme. Důvod: „hygienické předpisy“. Po krátké diskuzi nám poslal několik detailních fotografií mladých králíků v zářivě čistých a prostorných klecích.

53469679
© VGT

Je otázkou, zda je to trvalé a zda se králíčkům vede stejně dobře i teď. David Richter, zvířeckoprávní aktivista z VgT, každopádně požaduje zákaz klecových chovů pokusných zvířat, „tak jak jsme to již prosadili u králíků určených na maso“. Právní postavení pokusných zvířat je ve skutečnosti horší než těch ostatních. Je otázkou, proč by se to mělo týkat i podmínek jejich chovu.

Převzato z News.at

Podepište prosím petici organizace VgT za ukončení testování na zvířatech. Jen naše hlasy mohou něco změnit!

Překlad formuláře:
Anrede = Oslovení (Frau/Herr = Paní/Pan)
Titel = Titul
Vorname = Křestní jméno
Nachname = Příjmení
E-Mail = E-mail
Straße Nr = Ulice, číslo
PLZ = PSČ
Ort = Obec
Land = Stát (Tschechien = ČR)
Ich möchte per E-Mail über Entwicklungen in dieser und anderer Kampagnen auf dem Laufenden gehalten werden.
= Chci dostávat E-Mailem informace o vyvoji teto a dalsich kampani.
* Povinné pole