Zemřel lední medvěd Arturo

Včera odpoledne zemřel v argentinské Zoo Mendoza lední medvěd Arturo ve věku nedožitých 31 let. Do zoo přišel v roce 1993 ve věku osmi let a v zajetí této zoo strávil posledních 22 let. Příčinou smrti byla hemodynamická nerovnováha, která vyústila v multisystémovou dekompenzaci organismu.

Veterináři a zástupci ministerstva životního prostředí drželi u Artura hlídku už od pátku, aby zabránili případnému utrpení v jeho posledních okamžicích. Bohužel všechny možnosti léčby byly vyčerpány.

V posledních dnech Arturo trpěl vážnými zdravotními komplikacemi spojenými s jeho pokročilým věkem. Kromě jiného šlo o nechutenství, následný pokles váhy a ztrátu zraku a čichu. Poslední zdravotní záznam uvádí, že Arturo jen minimálně reagoval na podněty a že stav jeho nervového systému se značně zhoršoval. Kvůli známkám bakteriální nákazy byl dlouhou dobu léčen antibiotiky.

Navzdory všemu, co veterináři udělali v posledních dnech, Arturo pomalu chřadl.

Jeho smrt byla klidná.

Ministerstvo životního prostředí ocenilo práci zaměstnanců zoo a mezinárodních neziskových organizací, které spolupracovaly při diagnostice a léčbě Artura.

arturo-polar-bear-pacing-back

Avšak Arturo, poslední argentinský lední medvěd, neprožil veselý život.

V roce 2012 zemřel jeho jediný společník – na přehřátí organismu. Po jeho smrti byl neustále ve viditelné depresi a jeho stav se zhoršoval. V horkém argentinském klimatu musel snášet teploty přesahující 35 (!) stupňů s omezeným přístupem k vodním plochám a bez kontaktu s jinými medvědy.

Arturo vykazoval známky stereotypního chování. „Metodicky dělá pořád to samé dokola a dokola,“ uvedl Bill McDonald, CEO Winnipeg Humane Society. „Je to známkou toho, že pomalu zešílí.“

Návštěvníci několikrát Artura natočili, jak neustále přechází po výběhu, dává si tvář do tlap, plazí se po zemi a odmítá se pohnout.

Zvířeckoprávní aktivisté dlouhé roky bojovali za jeho přesun do chladnějšího prostředí.

V únoru 2014 o něj projevila zájem kanadská zoo. Neúspěšně. Assiboine Park Conservancy ve Winnipegu s argentinskou zoo několik měsíců probírala transfer Artura na sever. Tyto snahy ztroskotaly na kanadských zákonech, které vyžadují, aby zvířata ze zoo měla alespoň tři roky zdravotních záznamů, než vstoupí do země. Zoo Mendoza tyto záznamy neměla.

Přesto, i pokud by bylo všechno právně v pořádku, k převozu by zřejmě nedošlo – Argentina nabídku odmítla s tím, že medvěd je starý a nepřežil by dlouhé hodiny anestezie nutné pro cestu.

mvd6589818

„Myslím, že by to riziko za to stálo, protože Arturo je v tuhle chvíli chodící mrtvola,“ řekl Rob Laidlaw ze Zoocheck Canada.

Arturo tak prožil na ledního medvěda v zajetí nezvykle dlouhý život, v malé kleci, bez vody, bez podnětů stimulujících jeho mysl, v pekelných teplotách…

Můžeme jen doufat, že tato argentinská zoo bude následovat kroky zoo v Buenos Aires, uzavře své brány návštěvníkům a zvířata přemístí do azylů.

(Buenos Aires rozhodlo, že zajetí je pro zvířata ponižující, proto po 140 letech uzavře svou zoo)