TISÍCE ZACHRÁNĚNÝCH ŽIVOTŮ V YULINU

Tisíce vyděšených zvířat, někdy včetně ukradených domácích mazlíčků, jsou určeny k porážce pro lidské oslavy každoročního festivalu v Číně, který se pravidelně opakuje každým rokem od 21. července roku 2010.

Napěchovaní psi v klecích, bez vody i jídla, čekají bezmocně na svůj osud, zatímco se dívají, jak ostatním zvířatům přímo před nimi prodejci podřezávají hrdla. Není nezvyklé, že jsou psi za živa vhozeni do vroucí vody, popáleni plamenem, nebo staženi z kůže.

pejsky
Podmínky, ve kterých jsou zvířata držena jsou naprosto nepřípustné.

Jako každým rokem, i letos se však našla hrstka odvážných lidí, kteří jsou odhodlaní nevinné životy zachránit.

Aktivisté protestující proti tradičnímu festivalu psího masa v Číně zachránili letos přes tisíc psů před zmasakrováním na jednom z nejkontroverznějších festivalů.

Na facebookové stránce Animal Hope and Wellness Foundation zveřejnil video z festivalu aktivista Mark Ching, ve kterém popisuje záchranu psů a jeho další plány.

„Představte si, co se stane, pokud pozastavíte provoz jatek, kde jsou deseti tisíce psů, kteří zde mají zemřít,“ říká ve videu, „najednou máte tisíce životů, které potřebují domov, takže zkrátka potřebujeme pomoc. Jsem tu sám a jediné, co je nezbytné, je pomoc od dalších lidí, abychom mohli odvést kus práce… Potřebujeme skupiny lidí, které by nám se záchranou pomohly.“

Festival začíná každoročně 21. července, přesně na letní slunovrat, a tato tradice se drží od roku 2010. Psí maso konzumuje pouze malá část společnosti a ve výjimečných případech. Poslední dobou jsou však v Číně psi čím dál tím více považovaní za domácí mazlíčky.

Video, které na svých stránkách prezentuje Animal Hope and Wellness Foundation, zobrazuje množství zachráněných psů, kteří jsou odebíráni z jatek na festivalu. Video doprovází text, který říká: „Právě jsme zachránili více než tisíc psů z Yulinu.“

„Tisíce životů by zde zemřelo ve tmě. Tisíce životů, které by vykrvácely na zemi. Tito psi jsou něčí bratři, jsou to něčí sestry i matky a otcové. Jsou to děti. Zaslouží si šanci žít.“

V rozhovoru pro LA Weekly Ching dodal: „Chci, aby lidé v Číně byli schopni vidět, že změna je snadná. Lidé z celého světa, včetně  Číny, se společně potkávají, aby nám pomohli.“

Minulý týden bylo 34 zvířat – včetně jednadvaceti psů, osmi štěňat, pěti koček a koťat – zachráněno lidmi z Humane Society International, z nepřípustných podmínek v objektu, kde se na festivalu zvířata porážela.
Skupina sídlící v USA se svojí kampaní provedla záchranu po sepsání petice, kterou podepsalo 11 milionů lidí z celého světa, proti festivalu psího masa ve městě.

Petice, která byla minulý týden předána čínskému velvyslanectví v Londýně a také orgánům v Yulinu, vybízí k ukončení festivalu, na kterém bylo podle aktivistů minulý rok zabito přes 3000 zvířat.
„Kvůli přítomnosti místní policie a velmi napjaté atmosféře, nebyla záchrana vůbec jednoduchá,“ řekl Peter Li, specialista pro HSI v Číně, který záchranu vedl.

„Psi a kočky byli neuvěřitelně vystrašení, a to především starší psi, kteří vypadali naprosto vyděšeně. Ale jakmile si uvědomili, že tam nejsme pro to, abychom jim ublížili, ale abychom jejich utrpení co nejdřívě ukončili, velmi rychle zaregovali a začali vrtět ocásky a olizovali nás.“

„Představa, že kdybychom takto nezakročili, všechna tato nevinná zvířata by byla ubita k smrti a snědena, je šokující.“

Nicméně, tisk Beijing Global Times ve středu situaci okomentoval slovy, že by od festivalu „nemělo být násilně opouštěno“ na základě tlaku ze západu.
„Některá západní média a skupiny pro ochranu zvířat přehání a tvrdí, že festival je skvrnou na národní image Číny. Není to nic víc, než je forma jakéhosi kulturního extremismu,“ uvedl Global Times.

Už nyní je však jasné, že se od festivalu odvrací čím dál tím více lidí. Skvělá kampaň, vedená organizacemi Animals Asia a Humane Society International, si získala celosvětové uznání. Nátlak z jejich strany je tak intenzivní, že Yulin přislíbil, že festival už nebude podporovat. Bohužel, festival se pořádá i nadále, jedinou světlou stránkou je však fakt, že počet zvířat popravených na festivalu rapidně klesl.

pejky2
Přeživší jedinci pozorují mrtvé a na hácích zavěšené psy.

Co bychom si tedy z tradic a kulturních dědictví měli odnést i my?

Pro západní civilizace je naprosto nepochopitelné, jak může někdo považovat nejlepšího přítele člověka za potravu. Dokonce i urbanizované obyvatelstvo Číny, které považuje psy za mazlíčky, nemůže konzumaci psího masa pochopit. Avšak pro ty, jejichž předkové běžně psí maso konzumovali po tisíce let, je síla kulturního dědictví hluboká.

Zdá se nám, že je naprosto nemožné takové počínání lidí pochopit. Až když si uvědomíme, že naprosto stejný masakr se každým dnem odehrává i na našem území. Vyrůstáme ve společnosti, ve které je nám od kořenů vštěpována tradice zabíjení a konzumace vysoce inteligentních domácích zvířat, která jsou schopná vnímat strach a bolest, zvířat, která umí projevit lásku, když jim dáme šanci.

Stejně tedy jako si lidé v Číně psy představují pouze jako potravu, mnozí z nás nikdy nedali šanci potravě, kterou se pro nás jedineční a zvědaví jednotlivci stávají, vidět ji jako skutečné živé bytosti.

Vědci dokázali, že krávy mají své nejlepší kamarády, že ovce slyší na své jméno, že kuřata prokazují kognitivní chování dříve, než lidské děti, že prasata umí chápat počítačové hry.

A přesto všechno jsme získali své kulturní dědictví, které považuje za správné a přirozené tato inteligentní stvoření zneužívat a zabíjet masově na jatkách a držet v přeplněných velkochovech.

Buďme si tedy nejdříve vědomi, že není rozdílu mezi utrpením jakéhokoliv stvoření. Zkusme soucit a rozum postavit před tradice a zvyklosti. Nezpůsobujme každý den podobný masakr jako v Yulinu v mnohonásobně větším měřítku ani v našich podmínkách.