TURISTICKÉ KLAMY – DÍL 1.: 10 NEJKRUTĚJŠÍCH TURISTICKÝCH ATRAKCÍ

Ochranáři zvířat odhalili žebříček deseti nejkrutějších způsobů zábavy, kterou turisté po celém světě radostně provozují. Jsou však tyto atrakce skutečně tak zábavné a především – jsou tím, čím se zdají být?

Turisté jsou schopni cestovat po celém světě a urazit i obrovské vzdálenosti, aby viděli živá zvířata na vlastní oči. Láká je představa zážitku poznání různých druhů nabízené zábavy s živými zvířaty.

Vyjížďky na slonech, představení s delfíny, focení s tygry a další podobné formy zábavy jsou nejžádanějšími turistickými aktivitami.

Ale i to něco stojí.

„Dochází jak je krutosti na zvířatech, tak k ohrožování bezpečí samotných turistů,“ říká Kate Nustedt, ředitelka Světové ochrany zvířat.

Tento rok  byl například zabit turista Garet Crowe po té, co byl ušlapán k smrti před očima své dcery při jejich vyjížďce na slonech na Thajském ostrově – Koh Samui.

Tato nehoda rozvířila diskuzi na téma využívání divokých zvířat pro zábavu turistů a zábavní průmysl. Světová ochrana zvířat věří, že více než 550 000 divokých zvířat trpí důsledkem nezodpovědných turistických atrakcí po celém světě.

Skupina pro welfare zvířat odhaduje, že každý rok navštěvuje zvířecí atrakce okolo 110 milionů lidí, aniž by si uvědomovali, že se podílí na týrání zvířat.

Ve zprávě, která byla v úterý vydána, odhalili ochránci zvířat 10 „nejkrutějších“ forem zábavy a atrakcí se zvířaty po celém světě.

Nustedt říká: „Je jasné, že tisíce turistů navštěvují atrakce s divokými zvířaty v nevědomosti, že tato zvířata přitom podstupují hrubé týrání.“
Dodala: „Musíme zastavit poptávku pro jízdě na slonech a představení, objímání a focení s tygry a lvy tím, že veřejně odhalíme utajované utrpení schované za touto zábavou.“

„Pokud se na zvířatech projedete, mazlíte se s nimi nebo si pořizujete různé fotografie, můžete si být jisti, že se jedná o opravdovou krutost.“

1. Jízda na slonech

1

Aby byli sloni ochotní podstupovat projížďky s lidmi na svých hřbetech, jsou už jako mláďata odebírána od matek a jsou velmi tvrdě cvičena způsobem, který se nazývá „crush“. Tento obvyklý systém zahrnuje zavírání a držení v malých klecích a přivazování pomocí lan a řetězů, takže se mohou pohnout pouze v případě, že jim to dovolí jejich trenér. Nesčetné bolesti jsou často způsobeny železnými háky nebo dřevěnými tyčemi, které se používají k získání dominance nad slůnětem.

Celý způsob výchovy velmi narušuje duševní stav malých slonů, a tak nakonec přijímají fakt, že na svých zádech vozí lidi a že přichází do přímého styku s turisty.

Tohle ohromné trauma, které sloni získají během výcviku, je může provázet po zbytek jejich životů. Traumatizovaní sloni často také trpí post-traumatickým stresem.
Jejich utrpení trvá, dokud se naprosto nevzdají. Ve sloních parcích je jedincům bráněno vytvořit si mezi sebou přirozené sociální vztahy. To způsobuje velmi vážné poškození jejich psychického zdraví. Často jsou chováni v řetězech nebo malých ohradách a nikdy jim není dovoleno se svobodně proběhnout, jak by to dělali ve volné přírodě.
Navzdory lidským domněnkám jsou sloni jedna z nejnebezpečnějších zvířat k manipulování. Právě proto používají cvičitelé kovové háky, aby nad nimi měli kontrolu. Háky slonům způsobují vážná zranění včetně infikovaných řezných ran.
Slonům drženým v zajetí se zpravidla dostává velmi málo veterinární péče. Relativně banální onemocnění tak může rychle způsobit větší problém, a tím bohužel i velmi dlouhé utrpení.

Světově nejnavštěvovanějším místem kvůli projížďce na slonech je Thajsko, avšak velmi často i další asijské země.
Za posledních deset let se situace zhoršila i v oblasti Jižní Afriky.

2. Focení s tygry

2

Tygří koťata jsou oddělena od svých matek ve velmi brzkém věku, aby mohla sloužit pro pořizování fotografií po celé hodiny. Turisté je nosí, objímají, pořizují fotografie. A samozřejmě i tygři jsou přivázáni na řetězech a chování v malých klecích s betonovou podlahou.
V Thajsku jsme objevili přes 10 zařízení s celkem 614 tygry. Ačkoliv je Thajsko hlavním dějištěm s týráním tygrů, tento druh turistické zábavy se objevuje i v částech Asie, Austrálie, Mexika a Argentiny.

3. Procházky se lvy

3

Lví mláďata jsou po porodu odebrána od matek obvykle ani ne celý měsíc po narození. Toto turistické odvětví je nejbujnější v jižní Africe.

Turisté nosí mláďata dlouhé hodiny a pózují s nimi pro fotografie. Často je turistům doporučováno, aby v případě agresivního či nežádoucího chování malá lvíčata uhodili.

Když lvíčata dorostou a jsou příliš velká, aby je turisté unesli v náručí, ale pořád jsou kontrolovatelná, jsou používána pro vcelku novou atrakci – procházení se s dospělými lvy. Tito jedinci jsou tak trénovaní k „bezpečnému“ procházení s turisty.
Takto vychovávaní lvi čelí životu v zajetí a nikdy se nebudou moci podívat do divoké přírody.

4. Navštěvování medvědích parků

4.jpg

Medvědi jsou chováni v holých „jámách“ s minimální nebo vůbec žádnou šancí chovat se přirozeně. Tyto jámy bývají většinou úplně plné medvědů. Medvědi žijí v divočině samostatně, a proto v nich stísněné a přeplněné prostory vyvolávají agresivní chování, které někdy vede k ošklivým zraněním.

Stres doplněný podmínkami, ve kterých žijí, často působí těmto citlivým zvířatům nemoci způsobené bakteriálními infekcemi.

Medvědi jsou často nuceni nosit obleky klaunů a musí vystupovat v cirkusových představení – třeba jezdit na kole nebo balancovat na míči.

5. Mořské želvy

5

Poslední zbývající farma s mořskými želvami, která je turistickou atrakcí, se nachází na Kajmanských ostrovech. Zde si mohou turisté želvy vypůjčit a dokonce je během své návštěvy i ochutnat.

Držení želvy v náručí způsobuje dlouhodobé utrpení, které poškozuje jejich imunitní systém a způsobuje náchylnost k onemocnění. Přes 1300 želv bylo na farmě zabito kvůli infekci clostridiemi.
Mořské želvy jsou přirozeně velmi plachá stvoření. Pokud je někdo drží, často propadají panice a intenzivně mávají svými ploutvemi, což může způsobit zlomeniny a utržení drápů.
Často se také stává, že bojující želva turistům z náruče spadne, a dojde tak k vážnému zranění, například prasknutí krunýře, což želvu může zabít.

6. Představení s delfíny

6.jpg

Spojené státy jsou jednou z mnoha zemí, která už zakázala odebírání delfínů z volné přírody a jejich následné umisťování do delfinárií, kvůli utrpení, které jim to způsobuje.

Delfíni jsou často pronásledováni rychlými loděmi před tím, než je dopraví na loď, nebo jsou chyceni do sítí. Pro mnohé je tento stresující proces nezvladatelný a umírají během převozu do cílové destinace.

Delfíni, kteří jsou chování v delfináriích, ať už odchyceni z volné přírody, nebo odchováni v zajetí, čelí celý svůj život utrpení. Svůj život tráví v prostoru, který není větší než bazének – naprosto nepřirozené a neporovnatelné s jejich přirozeným prostředím na otevřeném moři. Bazény jsou často ošetřovány chlorem, který delfínům způsobuje bolestivé poranění kůže a očí.
Delfíni z bazénů často trpí popáleninami od slunce, protože se před ním nemají kam schovat. Velmi dobře slyší echolokace – které používají jako navigaci – ty jsou však narušovány stěnami nádrží, které neodpovídají například skálám a korálům, které se obvykle vyskytují v jejich přirozeném prostředí v oceánech. Spousta delfínů tak čelí stresu, který podněcuje další onemocnění a následně může docházet například k infarktům nebo žaludečním vředům.

7. Tančící opice

7.jpg

Spousty druhů primátů jsou používány pro pouliční zábavu, ale také jsme objevili systematické týrání zhruba 290 makaků v Thajsku, v místech, kde jsou makakové vystavováni v představeních.

Mladí makakové jsou bolestivě a agresivně trénovaní, aby chodili a chovali se jako lidé. Často jsou oblékáni jako gejši a nuceni tančit a vystupovat při představení pro skupiny turistů.

Pokud zrovna nevystupují, jsou chováni na řetězu v malých klecích, nebo venku na krátkém řetězu. Jakmile jedinec vyroste, řetěz se jim zařezává hluboko do kůže a způsobuje bolestivá zranění a infekce.

8. Cibetková káva

8

Jeden šálek cibetkové kávy nebo Kopi Luwak vás vyjde na 100 dolarů. Cibetky přímo milují pojídání kávových zrn a Kopi Luwak káva je vyráběna z fazolek, které se nachází uvnitř třešní, které cibetky vylučují.

Pokud je trus cibetek shromažďován a sbírán od volně žijících jedinců, nejedná se žádný způsob krutosti. Ale pro zvýšení produkce kávy začali farmáři cibetky chytat a zavírat je do klecí, kde se jich těsní několik. Cibetky jsou zároveň nucené jíst velmi nevyváženou stravu skládající se pouze z kávových třešní.

Toto nepřirození zajetí a nesprávné stravování se projevuje zraněním, onemocněním a podvyživením. Spousta jedinců vykazuje známky ohromného stresu a sebepoškozování.
Nyní se rozrůstá plantáž cibetkové kávy v Indonésii, kde mohou turisté navštívit prostory farmy, prohlížet si cibetky v klecích a ochutnávat kávu. To však způsobuje, že je odchycováno a uvězňováno víc a víc cibetek.

9. Vystavování hadů a kobří polibky

9

Vystavování hadů bylo po dlouhá staletí hlavní pouliční zábavou, ovšem poslední dobou se objevila i novinka – líbání kobry v Thajsku.

Kobry jsou často používány pro různá vystoupení, ačkoliv jsou jedovaté a jejich kousnutí může mít pro člověka fatální následky. Kobry jsou odchyceni z přírody, jejich zuby jsou poškozeny kovovými kleštěmi a jejich jedové žlázy buď násilím deaktivovány nebo úplně odstraněny – často nedezinfikovanými nástroji. Tento postup samozřejmě často vyústí v bolestivé infekce a kobry zabije.

10. Krokodýlí farmy

10

Farmy s krokodýly znamenají ohromná čísla jedinců v zajetí – nejčastěji pro uspokojení poptávky po jejich kůži v módním průmyslu, ale také pro jejich maso.

Tyto farmy se poslední dobou stávají častou atrakcí pro turisty. Lidé sem přicházejí, aby viděli živé krokodýly a pak jejich maso ochutnávají v přilehlých restauracích.

Podmínky na farmách jsou velmi často přímo otřesné, dokonce mohou krokodýli zahubit. Zvířata jsou obvykle chována ve vyhloubených jámách, které jsou často přeplněné a naprosto nehygienické.

Krokodýli jsou zvířata velmi náchylná na stres. A mnoho stresových situací, jako je prostředí na farmách, může vést až k septikémii. Pokud je krokodýl neustále ve stresovém prostředí, nemůže se bránit infekcím a fatální onemocnění se tak dále rozrůstají.
Vzhledem k soupeřivosti v omezeném prostoru v jámách, také kvůli potravě a vodě, se krokodýli často napadají mezi sebou, někdy se mohou i zabít. Také si navzájem trhají končetiny – tato závažná poranění je mohou také snadno zabít.

Pokud se chystáte na dovolenou do exotických zemí a rádi byste vyzkoušeli některé ze zmíněných, ale i dalších druhů atrakcí se zvířaty, zvažte prosím, jestli je utrpení v této zábavě skryté opravdu potřebné.

Převzato z : Huffingtonpost