Mírumilovné žirafy čelí tichému konci

Žirafy čelí „tichému vyhynutí“. Dokument Davida Attenborougha varuje, že na afrických pláních se jich potuluje už jen 90 000, což je mnohem méně jedinců než u ohroženého slona afrického.

Před 15 lety se uvádělo, že v přírodě najdeme zhruba 150 000 žiraf. Od té doby jejich počty klesly o 40 procent.  Nový dokument BBC sleduje tým ochránců, kteří v Ugandě přemisťují 20 zvířat přes Nil, aby je ochránili před těžaři.

„Tito něžní obři jsou přehlíženi,“ říká Attenborough. „Je známo, že sloni afričtí mají problémy. Zůstává jich něco přes půl milionu,“ dodal. „Ale nikdo si neuvědomuje, že žiraf je ještě méně. Jsou zabíjeny kvůli masu a jejich habitaty jsou ničeny. Čas utíká.“

Oficiální záchovný status žiraf je podle Mezinárodního svazu ochrany přírody „málo dotčený“.

Dr. Julian Fennessy, výkonný ředitel Giraffe Conservation Foundation, uvedl: „Jsem naprosto ohromen, že to nikdo netuší. Tohle je tiché vymírání. Některé populace mají méně než 400 členů. Jsou ohroženější než jakákoliv gorila či jiný velký savec na světě. Žirafy vymřely v sedmi zemích Afriky. Nestane se to znova. Během mojí hlídky žádná žirafa nevymře.“

Dodal: „Je na čase. Pokud se nespojíme k záchraně žiraf, může být pozdě.“

Odborníci jsou přesvědčeni, že rostoucí lidská populace, sběr palivového dřeva, lov a sucho jsou příčinou poklesu počtu žiraf. Jednou z nejohroženějších populací je skupina více než 1000 žiraf Rotschildových v Murchison Falls National Park v Ugandě, podél Nilu.

BBC-crew2.jpg

Země obsahuje alespoň 75 procent ropy objevené v Ugandě a vrtné plány jsou v plném proudu. Fennessy založil Giraffe Conservation Foundation, aby přestěhoval zvířata od vrtů, a ve spolupráci a ugandskými úřady přestěhoval 20 z těchto žiraf.  Záchovná nadace si také klade za cíl zmírnit hrozby, kterým žirafy čelí po celé Africe, a získat finance na záchovné projekty.

Tom Okello, vedoucí parku, uvedl: „Některá stáda udržujeme mimo ropnou oblast, takže v případě, že ropa bude mít následky, máme jinde oddělenou populaci.“

Avšak dokument zobrazuje, že žirafy nemohou být jednoduše uspány, protože by při pádu mohly utrpět smrtící zranění. Jakmile jsou střeleny sedativem, musí se nahánět a stáhnout k zemi pomocí provazů. Tým má dvacetiminutové okno k podání protilátky, jinak zvíře zemře.

giraffe4-large_trans++zyN9BNfgYa9w_bm-WzgI493evC4zsC11WVLcQ5WzJ1Y.PNG

Jde o nebezpečnou práci, protože žirafy váží více než tunu a jedním kopnutím dokážou člověka připravit o hlavu. Se zakrytýma očima jsou vedeny do přívozu, který je dostane přes řeku. V dokumentu jsou zvířata vypuštěna se speciálními satelitními obojky, které sedí okolo osikonů – rohovitých výběžků na vrchu hlavy.Obojky ukázaly, jak zvířata prozkoumávala svůj nový domov, některá pokryla až 11 tisíc kilometrů čtverečních.

Dokument také zaznamenal, jak žirafy spí s hlavami stočenými na zádech, jako labutě, a střídají se v hlídkách před lvy.