Operace Krvavé fjordy: Sea Shepherd vyhlásili válku grindu

Sea Shepherd spustili operaci Krvavé fjordy, protestní kampaň proti porážce kulohlavců, která po staletí probíhá každý rok na Faerských ostrovech.

Samotný masakr, při kterém se zabíjení kytovců stává v očích občanů atrakcí, je podporován dánskou vládou.

V loňském roce bylo 28 dobrovolníků Sea Shepherd kvůli zasahování do lovu zatčeno a později deportováno. Rok předtím, v roce 2014, byl zatčen kapitán Jessie Treverton poté, co před masakrem zachránil obrovské stádo plískavic a zabránil těmto delfínům v dosažení břehu Faerských ostrovů. Po dvou letech Treverton stále čeká na soudní slyšení.

Nesmysl zvaný grind
Grind – či grindadrap – je faerské slovo popisující tento tradiční lov, při kterém jsou kytovci vháněni do mělkých vod v blízkosti břehu a pak jsou jim zaživa odřezány ploutve a jsou čtvrceni. Kdysi měla tato praktika praktické a ekonomické důvody – získaný tuk se používal jako lampový olej. Dnes je grind považován za typický faerský koníček. Na konci lovu účastníci lovu pojídají maso kytovců při okamžiku, který je považován za oslavu komunity.

„Tato akce představuje bod zlomu v boji proti grindu,“ vysvětluje vedoucí kampaně Krvavé fjordy, Geert Vons. „Bitva se nyní přesouvá k srdci dánských a faerských institucí. Budeme grindu oponovat z právního, politického a obchodního hlediska. Veškeré důkazy, které jsme za roky nasbírali a které ukazují, co se během této úchylné tradice děje, vyneseme na světlo.“

„Úřady nám zakázaly vstup do země ve snaze skrýt hrůzu tohoto lovu,“ dodal kapitán Alex Cornelissen. „Ale se změnou bitevního pole měníme své taktiky.“

Převzato z Rivista Natura