Cathay Pacific ukončil převoz žraločích ploutví

V důsledku nátlaku vyvíjeného místními aktivisty bojujícími za volně žijící zvířata oznámila letecká společnost Cathay Pacific Airways dlouho očekávanou zprávu – s okamžitou platností přestává svými letadly převážet žraločí ploutve.

Společnost se stala terčem předních skupin pro ochranu žraloků kvůli tomu, že svými linkami převoz ploutví umožňovala. Petice, která vznikla teprve minulý měsíc, nasbírala již více než 3000 podpisů.

Jessica Henderson, která petici založila, nazvala „udržitelnost žraločích produktů“ jako „absolutně nemožný fakt“.
„Už více než 35 leteckých společností odmítá ploutve na svých palubách převážet a je na čase, aby s tím skončila i Cathay Pacific!“

žraloci

Přijetí zákazu bylo v naprosté většině v sociálních médiích velmi pozitivní. Gary Stokes, ředitel  zachování mořských živočichů organizace Sea Shepherd v Asii, si tohoto kroku letecké společnosti velmi váží a cení si jejich prozření a naslouchání názoru veřejnosti.

Podobně reagovala enviromentální organizace WildAid, která si rozhodnutí velmi pochvaluje a hodnotí jej velmi pozitivně.

Ještě před ukončením převozu měla letecká společnost povoleno převážet pouze „udržitelným způsobem získané“ žraločí výrobky, přičemž za posledních 12 měsíců odmítla všech 15 žádostí o transport produktů ze žraloků, které neprošly kontrolou o vhodném způsobu jejich získání.

Byli jsme jednou z prvních společností ve světě, která pozvedla povědomí o neudržitelnosti žraločího trhu,“ vyzdvihuje Cathay. Navzdory tomu také přiznává, že „rozumí přání společnosti podporovat zodpovědné a udržitelné způsoby, jak získávat mořské produkty“, a proto nový zákaz zavedli.

Když společnost Cathay v roce 2009 vyřadila žraločí ploutve ze svého menu na palubě, byla na ni snesena četná kritika, aby ploutve a další výrobky ze žraloků na svých letech zachovala.

Upraveno z Hongkong.coconuts