Florida pro letošní rok nepovolila lov medvědů

Pro rok 2016 nebude na Floridě povolen lov baribalů.

Komisaři s rozdílem jednoho hlasu (4 ku 3) odhlasovali, že další lovecká sezóna bude odložena nejdříve na rok 2017. Komisaři  Aliese Priddy, Charles Roberts a Richard Hanas chtěli v letošním lovu pokračovat, ale byli přehlasováni.

„Dochází ke konfliktům s medvědy. Jsou skutečné a rostou,“ řekl předseda Komise na ochranu přírody (FWC) Brian Yablonski. „Ale je to znakem dobrého zdraví naší medvědí populace. Naneštěstí to pro nás představuje komplikovaný problém a snažíme se to vyřešit.“

Komisaři FWC tento rok zvažovali čtyři možnosti: uspořádat stejný lov jako v roce 2015, uspořádat podobný lov s určitými změnami, odložit lov na rok 2017 či ukončit lov medvědů úplně.

(První den lovu zabito 117 medvědů)

FWC doporučila druhou možnost, uspořádat další lov se změnami loňských pravidel.

„Odborníci se shodují, že lov může zvýšit opatrnost medvědů, což vede také ke snížení konfliktů a bezpečnostních rizik,“ uvedla Diane Eggeman, ředitelka řízení lovu a myslivosti FWC.

Floridská komise na ochranu přírody se sešla minulý týden v  Eastpoint, odlehlém městě v Panhandle, aby se domluvil lov a aktualizovaly státní plány řízení.

V jádru problémů jde o konflikty mezi lidmi a medvědy, i když stát před loňským lovem přiznal, že lov medvědů nesnižuje počet konfliktů lidí s medvědy v oblasti.

Komisař Charles Roberts se rozhodl ještě před tím, než došlo na veřejné komentáře: „Není to politický problém, je to problém myslivosti. A vy jste nám dali údaje, použili jste vědu, použili jste biologii, abyste nám dali informace, které k tomuto rozhodnutí potřebujeme.“ Roberts řekl komisi, že podpoří letošní lov se změnami pravidel z loňska. Letošní lov by byl rozčleněn do tří- až čtyřdenních období v říjnu.

Podle výzkumu FWC se zde v 70. letech nacházelo 300 až 500 baribalů, dnešní počet se odhaduje na 4350 jedinců.

„Medvědi jsou většinou úžasně tolerantní a nesmělí okolo lidí,“ řekl Thomas Eason,  ředitel ochrany habitatu a druhů FWC. „Jen, když se potrava stane hůře dostupnou, jsou vlákáni do lidských oblastí. Nejdříve se jen mihnou a pak v oblasti zůstávají, protože jsou odměňováni.“

Poslední dobou dostává stát každý rok více než 6000 oznámení o medvědech, oproti několika stovkách před desetiletím.

108424_05.jpg

Maria Bolton-Joubert říká, že u mnoha komisařů FWC dochází ke střetu zájmů, protože pracují v realitách a v developerském odvětví.  Prohlásila, že komisaři by měli naslouchat veřejnosti, a dodala, že společně s dalšími lidmi pracuje na změně zákona, aby komisaři FWC byli voleni a ne dosazování guvernérem.

„Pokud většina obyvatel Floridy nepodporuje a nechce lov baribalů na Floridě, pak musíte naslouchat většině. Copak nežijeme v demokracii?… „

Jiní říkají, že se FWC prostě zaměřuje na malý počet obyvatel Floridy. Podle záznamů sčítání federální služby na ochranu zvířat se nějaké formy lovu účastní zhruba 1 procento obyvatel.

Kate MacFall z Humane Society of the United States uvedla, že její organizace se staví proti lovu a že agentura by měla znovu uvážit své priority.

„Vím, že zaměstnanci na těchto problémech pilně pracují,“ řekla McFall. „Ale upřímně, jejich čas by byl lépe stráven na řešení odpadu, místo lovu.“

Whitey Markle z Florida Sierra Club prohlásil, že si myslí, že lov je celkovým plánem na další rozvoj Floridy. Řekl, že guvernér Rick Scott chce vytlačit divokou přírodu, aby se udělal prostor pro další rezidenční oblasti a obchodní domy. „Pokud tohle zázemí zmizí, nebude důvod přicházet na Floridu a utrácet tu peníze za turistiku.“ 

Pastor Matt Spencer uvedl, že lovci jsou důvodem, proč se na Floridě ještě divoká zvířata nachází a že jeleni či krocani by nebýt lovců neexistovali. Ocitoval Genesis, než řekl: „Nemám superschopnosti, ale mám zdravý rozum. A vím, že vy také.“ (LOL!)

Scott Williamson, který žije na okraji  Velkého cypřišového národního hájemství, řekl, že lov miluje, ale že za konflikty s medvědy mohou z velké části lidé. Navíc, dodal, že většina obyvatel Floridy lov nechce, bez ohledu na populační růst. „Tohle nepošle medvědy z odpadků zpátky do bažin,“ řekl. „Když už, tak před tím, než lov schválíte, musíte vzít v úvahu názor veřejnosti a řídit se její vůli.“

Jennifer Vashon, bioložka z mainského ministerstva vnitrozemského rybolovu a přírody, byla součástí státní prezentace. Mluvila o lovu v Maine a jak rostoucí floridská populace „nabízí možnost užívat si spotřební a nespotřební využití těchto zdrojů“. Nedávnou populaci odhadla na 4,350. Komisař Ron Bergeron chtěl konkrétnější čísla.

„Když slyšíme odhady, které nejsou konečné, nejsem si jistý, že je to pro lid Floridy dostatečně dobré,“ řekl Bergeron, jediný komisař FWC, který hlasoval jak proti lovu baribalů, tak proti stejně kontroverznímu problému s pantery.

(Krvelačnost současných lovců je pohromou pro planetu)

V roce 2015 prodala Florida téměř 3800 povolenek k lovu, který byl obnoven po více než dvou desetiletích. Prodeje vynesly 375000 dolarů, které šly na program řízení medvědů.

James Woodard řekl, že stát by měl lépe regulovat lovce. Minulý rok byla zastřelena i čtyřměsíční mláďata, přesto, že lovci nemají povoleno střílet medvědi menší než 50 kilo.

Jeho rodina žije na Jihu od 19. století a považuje lov medvědů za další ostudu Floridy. „Lov v naší kultuře nemohu ospravedlnit o nic víc, než praktiky, které už dávno neuznáváme,“ řekl Woodard s odkazem na otroctví a rasismus.

Převzato z News Press