Hrůzné záběry odhalují extrémní krutost australského vývozu živých zvířat do Vietnamu

Australská federální vláda se ocitla pod tlakem, aby zakázala veškerý vývoz živých zvířat do Vietnamu, poté, co se investigace organizace Animals Australia odhalila extrémní krutost.

Hrůzné záběry zveřejněné Animals Australia ukazují, jak zaměstnanci jatek mlátí krávy do hlav kladivem. Krávy jsou svázány provazy, zatímco se snaží vyhnout drsným úderům mířeným na jejich lebky.

Záznamy byly pořízeny minulý měsíc, rok po té, co vrcholový orgán průmyslu přiznal, že má ve velké problémy ve Vietnamu, kde v roce 2015 exporty dosáhly rekordního počtu 311 523 krav.

Mluvčí Animals Australia Lyn White vyzvala premiéra Malcolma Turnbulla, aby krávy ušetřil „otřesného týrání“ ve Vietnamu.

“Za dozoru ministra zemědělství Barnabyho Joyce jsou tisíce australských krav nadále vystavovány brutálnímu zabíjení kladivy a bolestivým praktikám nuceného požívání vody,“ uvedla White.

“Někteří exportéři si myslí, že na ně zákony neplatí. S jasnými důkazy o tom, že korupce systémů sledovatelnosti ve Vietnamu je ministerstvem zemědělství ignorována a že kamerové systémy zvířata před týráním neochrání, je potřeba, aby premiér zasáhl a ochránil australské krávy před další krutostí.”

White uvedla, že investigátoři Animals Australia zdokumentovali po celém Vietnamu rozsáhlé porušování pravidel živého vývozu, včetně používání kladiv, zvyšování jateční váhy krav nuceným pozřením vody a nalezení australského dobytka na 11 neakreditovaných jatkách.

Také řekla, že zdokumentovali odstraňování ušních známek, aby krávy nemohly být vysledovány zpět k jejich australským vývozcům. Ministerstvo zemědělství začalo tato obvinění vyšetřovat minulý týden. Investigace cílila na jatka v okresu Hanoi a Phu Xuyen.

Australská rada vývozců dobytka prohlásila, že je záběry zděšena a že zdvojnásobí svoje snahy na potlačení týrání.

“Viděla jsem ty záběry a jde o ten nejgrafičtější záznam krutosti, který jsem kdy viděla. Jde o nejkrutější a nejodpornější porážku. Samozřejmě, že tuto praktiku nepřehlížíme,” uvedla výkonná ředitelka Rady Alison Penfold.

Průmysl pozastavil vývozy na troje jatka a zavázal se podniknout další kroky.

Ministerstvo zemědělství má moc upozornit ředitele státního zastupitelství na úmyslné porušení regulací vývozu živých zvířat. Také může vývozce vyřadit z obchodu.

Lyn White ministerstvo obvinila z toho, že „přivírá oči“ vůči systematickému porušování regulací předložených po dočasném zákazu vývozu živého dobytka do Indonésie v roce 2011.

“Nalezení australských krav mimo schválený řetězec dodavatelů během této investigace znamená, že jde každoročně o více než 10 000 zvířat, která jsou převážena a zabíjena za porušování zákonů o živém vývozu,” uvedla.

“Informátoři uvádí, že až 30 000 krav je každý rok ilegálně převezeno do Číny či zabito na tradičních vietnamských jatkách.”

Joyce prohlásil, že nevyhlásí všeobecný zákaz na vývozy. Řekl, že průmysl už pozastavil spolupráci s některými zařízeními ve Vietnamu a ministerstvo obvinění vyšetřuje.

“Každý, kdo by viděl tyto záběry, by byl šokovaný a naštvaný kvůli špatnému zacházení se zvířaty a my toto hlášení bereme velice vážně,” řekl Joyce.

“Zacházení je naprosto odporné a je přímo antitezí standardů welfaru zvířat, které australská vláda mezinárodně propaguje.”

Převzato z West Australian