Top ten otců mezi nelidskými zvířaty

Spolehněte se na to, že evoluce dala mužům mnoha druhů výmluvu pro to, aby nemuseli zůstat a pomáhat s dětmi.

„Základním životním cílem je šířit geny za minimálního množství vložené energie a času,“ vysvětluje Les Kaufman, evoluční biolog bostonské univerzity. „Role samic je obvykle nutí věnovat rodičovskému procesu mnohem více času. Takže je při výběru partnera vybíravější, aby se vyhnula plýtvání časem a energií. Samci používají méně energie, ale také mají méně kontroly nad tím, kolik jejich genů se dostane do budoucí generace. Proto se pojistí tím, že se množí, co nejvíce to jde.“

Z toho vyplývá, že si samci mnoha druhů osvojili strategii „pomilovat a opustit“. Ale někteří otcové se vydali jiním směrem – třeba kvůli drsným životním podmínkám, kde přežití mláďat vyžaduje snahu od obou rodičů. Nebo neobvyklým reprodukčním technikám, jako je vnější oplodnění (u ryb), při kterém je samec posledním přítomným – a proto mu připadnou rodičovské povinnosti.

Bez ohledu na důvod, mnoho otců vychovává své děti. Tak si k dnešnímu dni otců alespoň některé připomeňme (nevědecky zvolené podle nesporně lidských kritérií ;)).

Mohutnatky

waterbug_0.jpg.638x0_q80_crop-smart

Reklamy