Top ten otců mezi mimolidskými zvířaty

Můžete se vsadit, že evoluce dala mužům mnoha druhů výmluvu pro to, aby nemuseli zůstat a pomáhat s dětmi.

„Základním životním cílem je šířit geny za minimálního množství vložené energie a času,“ vysvětluje Les Kaufman, evoluční biolog Bostonské univerzity. „Role samic je obvykle nutí věnovat rodičovskému procesu mnohem více času. Takže samice je při výběru partnera vybíravější, aby se neplýtvala svým časem ani energií. Samci používají méně energie, ale také mají méně kontroly nad tím, kolik jejich genů se dostane do budoucí generace. Proto se pojistí tím, že se množí, co nejvíce to jde.“

Vyplývá z toho, že si samci mnoha druhů osvojili strategii „pomilovat a opustit“. Ale někteří otcové se vydali jiným směrem – třeba kvůli drsným životním podmínkám, kde přežití mláďat vyžaduje snahu od obou rodičů. Nebo neobvyklým reprodukčním technikám, jako je vnější oplodnění (u ryb), při kterém je samec posledním přítomným – a proto mu připadnou rodičovské povinnosti.

Bez ohledu na důvod, mnoho otců do výchovy svých dětí zasahuje. Tak si k dnešnímu dni otců alespoň některé připomeňme (nevědecky zvolené podle nesporně lidských kritérií ;)).

Mohutnatky

waterbug_0.jpg.638x0_q80_crop-smart