Sea Shepherd spouští Operaci Siracusa 2016

200x200xnews-160615-1-0-Operation-Siracusa-logo-300x.png.pagespeed.ic.GoVAaQETFxSea Shepherd Global tento týden oznámila spuštění Operace Siracusa 2016  – třetí po sobě jdoucí kampaně na zastavení pytláctví a nelegálního rybolovu v mořské rezervaci Plemmirio na východním pobřeží Syrakus na Sicílii.

Pod vedením Sea Shepherd Italia budou dobrovolníci pracovat ve spolupráci s italskou pobřežní stráží a úřady na souši, aby zajistili dodržování zákona, dokumentovali pytlácké aktivity a soustředili pozornost médií na devastující dopady pytláctví na mořské ekosystémy v oblasti.

Mořská rezervace Plemmirio byla ustanovena v roce 2004 a je klasifikována jako Obzvláště chráněná oblast Středozemního zájmu. Oblast je důležitá kvůli svému křehkému ekosystému a  výjimečné divočině, která zahrnuje tuňáky, kranase, delfíny, žraloky a vorvaně.

news-160615-1-2-160610-Sea-Shepherd-volunteers-MB-53-1000w

Rezervace má také význam jako historické místo. Pod vodami Plemmiria se nachází několik kulovitých amfor a artefaktů, které slouží jako důkazy toho, že oblast byla v minulosti křižovatkou průjezdu kartaginských, římských i řeckých lodí.

Pytláctví a nelegální rybolov uvnitř chráněné mořské rezervace vedly k značnému poklesu množství jedinců původních druhů, především kaniců vroubených, které najdeme na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody jako „ohrožené“.

xnews-160615-1-1-160610-Dusky-Grouper-25-550w.jpg.pagespeed.ic.R3dTluBTZK

Pytláctví se objevuje hlavně během noci či za úsvitu a je prováděno potapěči a plavidly s dlouhými lovnými lany a sítěmi.

Dobrovolníci Sea Shepherd se zapojí do nočního monitorování pobřeží a moře, aby mohli nafilmovat a zdokumentovat aktivity pytláků. 

Loď Sea Shepherd, Sam Simon, se bude nacházet v oblasti a kampani propůjčí své zdroje. Sea Shepherd také obdrží logistickou asistenci od místního potapěčského centra, které zajistí ubytování a auto pro dobrovolníky na souši.

Kampaň znovu podpoří i Enzo a Patrizia Maiorca. Jakožto členové komise poradců Sea Shepherd a světoví mistři ve freedivingu jsou Enzo a jeho dcera Patrizia obzvlášť znepokojeni osudem tohoto křehkého a ohroženého ekosystému, který pro ně má i osobní význam.

300xNxnews-160615-1-4-160610-Enzo-Maiorca-MB-PC-82-800x.jpg.pagespeed.ic.KHOkVAURov

V roce 2008 vytvořil umělec Pietro Marchese bronzovou sochu nazvanou „Mořská panna“, jejíž tvorbou ho pověřilo město Syrakusy a která je věnována Rossane Maiorca, Enzově dceři, která zemřela v roce 2005. Tato bronzová socha je umístěna na mořském dně mořské rezervace Plemmirio.

Převzato z Sea Shepherd Global

1 komentář: „Sea Shepherd spouští Operaci Siracusa 2016

Komentáře nejsou povoleny.