Začátkem týdne do Brna doputovala samice losa i se svým mládětem, nejpravděpodobněji přes polské hranice. Bohužel se zmatená zvířata pohybovala kolem frekventovaných silnic. Z obav o bezpečnost jak provozu, tak o život zvířat, začal hon na utíkající losy v polích. Na základě policejního zásahu přijel na místo i veterinář a losy uspal. Bohužel, zvířata zákrok nepřežila. Samozřejmě tato akce nezanechala ochránce zvířat ani širokou veřejnost klidnými.

Již v pondělí začal hon na samici losa mezi brněnskými částmi Černovice a Slatina. Samice se skrývala v polích a úspěšně se ji pomocí spolupráce hasičů a vrtulníků dařilo držet dál od komunikací. Právě z vrtulníku pak následně losa zasáhli uspávací střelou. Po uspání veterinářem však zvíře uhynulo. Podle výroku zoologa Petra Koubka z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, byl zásah naprosto neuvážený.
„Na fotkách bylo vidět, že zvířata melou z posledního. Když je veterinář střelil, ještě dlouhou dobu ležela na slunci. Totálně vyčerpaná. A proč? Čekali na transportní bednu, která měla být už dávno připravená.Když nebyla a čekali, tak měli dát losy do stínu a kropit je vodou,“ vyjádřil se Koubek.

Bohužel tato losí samice nebyla jedinou obětí hrozivého zásahu. Další dvě zvířata, včetně malého mláděte, byla naprosto stejným způsobem odsouzena k smrti během dalšího dne.
Policisté, sbor hasičů i veterinář, který při zásahu zvířata uspával, se hájí tím, že museli v první řadě dohlížet na provoz a bezpečnost blízkých komunikací. Avšak zoolog Koubek tento argument naprosto vyvrací.
Pravdou je, že pokud byl podle policistů tento postup nezbytný, museli by tedy povolávat vrtulník s uspávací pistolí pokaždé, když se k silnici přiblíží kráva, srnka, či jiné volně pobíhající zvíře? Opravdu nestačilo zvířata pomocí vrtulníků zahnat do lesa? Nemohla jim být alespoň poskytnuta lepší péče po uspání?
Z fotografií a posudku pana Koubka je opravdu zřejmé, že zvířata dlouhé hodiny trpěla. Svázaná, omámená uspávacími látkami, bez vody a jakékoliv možnosti pohybu, zemřela bez šance na život na zemi poblíž silnice. Veterinář se brání tím, že losi jsou zkrátka náchylnější na stres a kontakt se člověkem než jiná divoká zvířata. Podle něho je kolaps, kterému zvířata podlehla, pouze obraným mechanismem před bolestí. Dalším argumentem je podle něho i to, že „neví,jak dlouhou a vyčerpávající cestu mají losi za sebou“.
Není potřeba být odborným zoologem, abychom i selským rozumem dospěli k názoru, že zacházení se zvířaty nebylo nejspíš příliš vhodné. Obrázek si však udělejte sami.