Losi po odchytu v Brně zemřeli

Začátkem týdne do Brna doputovala samice losa i se svým mládětem, nejpravděpodobněji přes polské hranice. Bohužel se zmatená zvířata pohybovala kolem frekventovaných silnic. Z obav o bezpečnost jak provozu, tak o život zvířat, začal hon na utíkající losy v polích. Na základě policejního zásahu přijel na místo i veterinář a losy uspal. Bohužel, zvířata zákrok nepřežila. Samozřejmě tato akce nezanechala ochránce zvířat ani širokou veřejnost klidnými.

los3
Hasiči s veterinářem při zásahu

Již v pondělí začal hon na samici losa mezi brněnskými částmi Černovice a Slatina. Samice se skrývala v polích a úspěšně se ji pomocí spolupráce hasičů a vrtulníků dařilo držet dál od komunikací. Právě z vrtulníku pak následně losa zasáhli uspávací střelou. Po uspání veterinářem však zvíře uhynulo. Podle výroku zoologa Petra Koubka z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, byl zásah naprosto neuvážený.

„Na fotkách bylo vidět, že zvířata melou z posledního. Když je veterinář střelil, ještě dlouhou dobu ležela na slunci. Totálně vyčerpaná. A proč? Čekali na transportní bednu, která měla být už dávno připravená.Když nebyla a čekali, tak měli dát losy do stínu a kropit je vodou,“ vyjádřil se Koubek.

los2

los4
Samice losa umírá

Bohužel tato losí samice nebyla jedinou obětí hrozivého zásahu. Další dvě zvířata, včetně malého mláděte, byla naprosto stejným způsobem odsouzena k smrti během dalšího dne.

Policisté, sbor hasičů i veterinář, který při zásahu zvířata uspával, se hájí tím, že museli v první řadě dohlížet na provoz a bezpečnost blízkých komunikací. Avšak zoolog Koubek tento argument naprosto vyvrací.

Pravdou je, že pokud byl podle policistů tento postup nezbytný, museli by tedy povolávat vrtulník s uspávací pistolí pokaždé, když se k silnici přiblíží kráva, srnka, či jiné volně pobíhající zvíře? Opravdu nestačilo zvířata pomocí vrtulníků zahnat do lesa? Nemohla jim být alespoň poskytnuta lepší péče po uspání?

Z fotografií a posudku pana Koubka je opravdu zřejmé, že zvířata dlouhé hodiny trpěla. Svázaná, omámená uspávacími látkami, bez vody a jakékoliv možnosti pohybu, zemřela bez šance na život na zemi poblíž silnice. Veterinář se brání tím, že losi jsou zkrátka náchylnější na stres a kontakt se člověkem než jiná divoká zvířata. Podle něho je kolaps, kterému zvířata podlehla, pouze obraným mechanismem před bolestí. Dalším argumentem je podle něho i to, že „neví,jak dlouhou a vyčerpávající cestu mají losi za sebou“.

Není potřeba být odborným zoologem, abychom i selským rozumem dospěli k názoru, že zacházení se zvířaty nebylo nejspíš příliš vhodné. Obrázek si však udělejte sami.