Americký vaječný průmysl chce skončit se zabíjením kohoutků

United Egg Producers, průmyslová organizace, která sdružuje 95 procent vaječných závodů v USA, prohlásila, že do roku 2020 ukončí zabíjení kohoutků, jejichž narození je spojeno s líhněmi vaječného průmyslu. Toto rozhodnutí přichází po vyjednávání s organizací Humane League.

Zní to jako oznámení pouhého technologického rozvoje, ale v rámci welfaru zvířat jde o skutečně velké oznámení. Každý rok jsou nejen v USA zabíjeny stovky milionů kohoutků hrůzným způsobem – buď jsou rozemleti zaživa, udušeni v odpadkových pytlech nebo zplynováni. Jen proto, že pro vaječný průmysl jsou bezcenní.

(21 věcí, kterými se vaječný průmysl nechlubí)

Velké množství utajených vyšetřování tyto kruté činy odhalilo. Můžete se sami podívat.

Obchodní logice skrývající se za zabíjením kuřat je těžké se vyhnout. Farmáři nemají žádný důvod, proč kohoutky nechávat naživu: nedají se využít na maso, protože brojleři jsou chováni úplně jiným způsobem, aby se maximalizovala jejich velikost a množství masa. Ochránci zvířat v minulosti navrhovali chov „obojetných“ kuřet, která by mohla být chována humánním způsobem kvůli masu i vejcím, ale neměli příliš velkou podporu.

Ale ukončení krutého zabíjení je dnes možné pomocí nejnovější německé technologie „sexování in-ovo“. To farmářům umožní určit pohlaví kuřete, ještě než se uvnitř vejce vyvine. Budou tak schopni vejce samčí vejce zničit nebo je použít do krmení pro zvířata (většina lidí by asi s odporem odmítla sníst oplozené vejce) či při výrobě vakcín.

(Jak Německo zastaví nesmyslné vraždění 45 milionů kuřátek)

Odporná infanticida tak bude nahrazena bezbolestným potratem.

Kromě zabíjení kohoutků trpí ve velkovech v hrozných podmínkách miliony nosnic. V mnoha případech jsou ptáci nacpáni v klecích a nikdy nespatří denní světlo.

I když jsou welfarová vylepšení důležitým krokem, jedinou jistou cestou, jak ukončit utrpení hospodářských zvířat je rostlinná strava.

Upraveno z Mercy For Animals