Sea Shepherd spouští Operaci Jairo II

Včera, ve Světový den oceánů, ohlásila organizace Sea Shepherd Conservation Society svou nejnovější kampaň na obranu, zachování a ochranu našich oceánů.

Kampaň Operace Jairo II se bude týkat tří zemí – Spojených států, Hondurasu a Kostariky – a ochrany ohrožených mořských želv. Spuštění kampaně následuje po oznámení prvního celovečerního filmu z produkce Sea Shepher Proč jen jeden?, který sleduje úspěšnou kampaň Operace Jairo z roku 2015. Crowfundový dokument Proč jen jeden? dosáhl svého cíle 18 tisíc dolarů na dokončení produkce v jediném dni a podporuje ho celá řada známých jmen. Jako její předchůdkyně je Operace Jairo II pojmenována po Jairovi Mora Sandovalovi, kostarickém ochránci želv, který byl 31. května 2013 brutálně zavražděn při snaze o ochranu hnízd kožatek velkých.

news-160608-1-2-Operation-Jairo-II-DSC_0295-1000w.jpg

Na světě najdeme sedm druhů mořských želv. Čtyři jsou podle Mezinárodního svazu ochrany přírody označeny jako „ohrožené“ či „kriticky ohrožené“ a dva jsou považovány za „zranitelné“. Mořské želvy patří mezi nejstarší žijící tvory, jsou jedněmi z mála, kdo viděl rozvoj i vyhynutí dinosaurů. Dnes čelí stejnému osudu jako jejich předchůdci.

„Druh, který toho už tolik prožil, nemusí přežít nás,“ prohlásil zakladatel Sea Shepherd kapitán Paul Watson.

O Operaci Jairo II

Operace Jairo II bude spuštěna ve Ft. Lauderdale na Floridě od 15. července do 1. září, kdy se budou dobrovolníci snažit chránit karety obrovské, karety obecné a kožatky velké. Sea Shepherd budou pracovat s organizací Sea Turtle Oversight Protection (S.T.O.P.) k ochraně hnízd mořských želv a provázet mláďata do moře, daleko od komerčních světel, které je dezorientují.

Honduraská kampaň bude probíhat v Utile od 1. srpna do 1. listopadu, kde budou dobrovolníci Sea Shepherd chránit karety pravé, karety obrovské a karety obecné. Ve spolupráci s Bay Island Conservation Association (B.I.C.A.) budou pomáhat chránit hnízdící samice a hnízda před pytláky. Honduraské námořnictvo zajistí bezpečnost plážových patrol.

Od 1. září do 1. prosince se Oprace Jairo II přesune do Kostariky, kde budou dobrovolníci pracovat v Jaco na ochraně převážně karet zelenavých a karet obrovských. Policie v Jaco se spojí s dobrovolníky při ochraně hnízdících samic a hnízd před pytláky. Hnízda budou přemístěna do líhně provozované policejními složkami v Jaco.

Na všech třech lokacích budou probíhat každotýdenní úklidy pláží.

Převzato ze Sea Shepherd