Nejmenším sviňuchám brzy vyprší čas

Čas na záchranu nejmenších z rodiny sviňuch brzy vyprší. Dnes zůstává v horním zálivu Kalifornie méně než 60 sviňuch kalifornských, často nazývaných jako mořské kravičky či mořské pandy. Odhaduje se, že během tří let zmizí i poslední z nich. Za poslední dva roky populace poklesla o 90 % z velké části kvůli nelegálnímu lovu jiného ohroženého druhu. Smuha McDonaldova, jejíž plynový měchýř je vysoce ceněnou delikatesou v Asii, je lovena pomocí zakázaných tenatových sítí. Tyto sítě mají otvory, které jsou tak akorát velké, aby zachytily – a utopily – i sviňuchy.

Kvůli vysoké ceně smuhy a jejím údajným zdravotním účinkům se jejímu měchýři přezdívá „akvatický kokain“. Na trhu v Shenzenu se kilový pytel sušených měchýřů prodává za více než 100 tisíc korun. Majitel obchodu tvrdí, že vyléčí cokoliv od bolesti břicha přes kožní problémy po artritidu.

Zdá se, že Číňané těmto zdravotním účinkům věří, protože smuha připomíná místní rybu, která byla v tradiční čínské medicíně využívána do doby, než byla vylovena k vyhynutí.

stream_img

V Hong Kongu, kde je také velká chuť po této sušené rybí delikatese, vědci neodhalili žádné důkazy, které by potvrdily tato zdravotní tvrzení. Organizace Greenpeace uvádí, že ani to nezastavilo trh s měchýři v jižní Číně, kde se prodávají jako produkty s nízkým rizikem a vysokým ziskem. Nedávný zásah úřadů v Hong Kongu vedl jen k tomu, že prodej probíhá pod pultem. Jediný měchýř může dosáhnout hodnoty až 25 tisíc korun a je často předmětem extravagantních darů.

Zatímco se obchod v Hong Kongu stahuje do ústraní, v sousedním Shenzenu se úřadů nebojí. Prodejci zde hrdě ukazují svůj exklusivní inventář. Nemají tušení, co se děje se sviňuchami, ani že smuhy jsou také považovány za ohrožené. Jde o velké peníze a nekladou otázky. Pokud by se jich ptaly úřady, prohlásili by je za obyčejné sušené ryby. Ale zatím nebyl důvod lhát. Čínská vláda proti tomuto nelegálnímu obchodu zatím rázně nezakročila.

stream_img2

V jedné z restaurací na trhu používají smuhy ve svých pokrmech. Majitel uvádí, že přesto, že je stále těžší a nákladnější je získat, je velmi oblíbená u jeho zákazníků – těch, kteří si to mohou dovolit.

Odhaduje se, že sviňucha kalifornská během následujících tří let vyhyne, pokud nebude zastavena dodávka z Mexika a poptávka z Číny po měchýřích smuh. Tato malá sviňucha by mohla brzy zaplatit za výstřední čínské chutě tu nejvyšší cenu.

3

Na záchranu sviňuch, které obývají jen horní záliv Kalifornie, byly již vynaloženy miliony dolarů – od zákazu rybolovu s tenatovými sítěmi přes sledování mexickými úřady, armádou i environmentalisty ke kompenzacím rybářů za to, že v oblasti neloví.

Nově zveřejněná čísla ukazují, že to stále nestačí. World Wildlife Fund v Mexiku se aktivně pokouší tato plachá zvířata zachránit.

4

„Navzdory našim nejlepším snahám bitvu o zastavení lovu smuh a záchranu sviňuch prohráváme,“ řekl Omar Vidal, výkonný ředitel WWF-México v tiskovém prohlášení. „Sviňuchy ještě můžeme zachránit, ale tohle je naše poslední šance.“

Vidal uvádí, že co nejdříve musí dojít k přísnému plošnému zákazu rybolovu a spolupráci mezi Mexikem, USA a Čínou, aby bylo možné tvrdě zakročit proti pytlákům smuh.

“Je to popáté v moderních dějinách, co ženeme druh mořských savců na pokraj vyhynutí,“ prohlásil Vidal.

Upraveno z ITV News