Velrybářská sezóna začíná

Myšoky letos na islandských jídelníčcích nenajdeme, ale lovci se zaručili, že lov plejtváků malých proběhne podle plánu.

I když největší islandská velrybářská společnost, Hvalur hf., oznámila, že letos nebude lovit ohrožené plejtváky myšoky, neznamená to, že by byl odvolán veškerý rybolov na Islandu. Existují i jiné, menší velrybářské společnosti, které loví plejtváky malé, a RÚV ohlásila, že jejich plány na letní lov stále platí.

„Lov neprobíhal, jak bychom si přáli. Lovíme zhruba 30 plejtváků ročně, ale na pokrytí poptávky potřebujeme okolo 50,“ uvedl Gunnar Bergmann Jónsson, předseda Společnosti lovců plejtváků.

Gunnar take uvedl, že klesající počty plejtváků v obvyklých lovných vodách nepřisuzuje poklesu jejich množství, ale tomu, že se plejtváci přesouvají do jiných vod.

Bez ohledu na to, zda jde o myšoky či plejtváky malé, velrybářství se setkává s rostoucím odporem, doma i v zahraničí. Hacktivistické hnutí Anonymous se připojilo s vytrvalou kampaní proti lovu myšoků, dokonce na několik hodin shodili webové stránky úřadů. Anonymous přislíbili, že útoky budou pokračovat, dokud velrybářství nebude ukončeno.

Domácí trh s velrybím masem je tak nepatrný, že je téměř neexistující, a veřejné mínění se proti velrybářství stále více obrací. Většina Islanďanů je proti lovu ohrožených myšoků a jen zhruba 50 % podporuje lov trochu bujnější populace plejtváků malých.

Dosud bylo uloveno 11 plejtváků malých.