Austrálie zakáže prodej kosmetiky testované na zvířatech

 

TISÍCE kosmetických produktů, včetně parfému, zubní pasty a make-upu, budou vykázány z obchodů po té, co se federální vláda zavázala postavit prodej všech produktů testovaných na zvířatech mimo zákon.

Od července příštího roku bude zakázáno prodávat jakýkoliv produkt, který byl testován na zvířatech, nebo který obsahuje takové ingredience.

Tato reforma přiblíží australské zákony k Evropské Unii a Novému Zélandu.

Avšak existující produkty nebudou z regálů staženy. Přísné zákony se budou týkat jen nových produktů.

Zákon i tak povoluje „zodpovědné testování na zvířatech“ pro biomedicínské testy a vývoj léků. Koalice doufá, že díky tomuto kroku budou všechny produkty testované na zvířatech vyřazeny z místního trhu.

RSPCA říká, že všechny velké kosmetické společnosti včetně Estée Lauder, Johnson & Johnson, Revlon a Colgate jsou do testování na zvířatech zapojeny. Kosmetickým testům je stále podrobováno více než 27 tisíc zvířat – především hlodavců, králíků a morčat.

Welfarová skupina dlouhou dobu vyzývá ke změně a uvádí, že výrobci již mají k dispozici více než 20 tisíc bezpečných chemických přísad.

Labouristé již dříve přislíbili představení podobného zákazu, pokud vyhrají červnové volby.

(Austrálie zamítla návrh zákona na zákaz dovozu primátů)

Náměstek ministra zdravotnictví Ken Wyatt prohlásil, že tyto metody jsou „neetické, nepotřebné, vysoce pochybné a měly by přestat“.

“Již nepotřebujeme kosmetiku testovat na zvířatech a mnoho zemí, včetně Evropské unie, zakázalo používání kosmetických přísad testovaných na zvířatech,“ uvedl Wyatt.

“Testování kosmetických přísad na živých bytostech je naprosto nepotřebnou krutostí a je na čase, aby se Austrálie přidala k rostoucímu poštu komunit, které ho už zakázaly,“ prohlásil.

Převzato z Courier Mail