Puget Sound by se mohl stát domovem pro „vysloužilé“ kosatky

Šance, že na ostrovech San Juan vznikne domov pro kosatky, které strávily své životy vystupováním v betonových nádržích, značně stoupla.

The Whale Sanctuary Project spuštěný minulý měsíc má v úmyslu vystavět první pobřežní azyl pro kytovce. Jednou z lokací, které zvažují, jsou zátoky severně od Puget Sound a Vancouver Island.

Půjde o azyl pro kosatky v zajetí, u kterých hrozí, že by vypuštění do volné přírody nepřežily. Plánované útočiště bude sloužit kosatkám, běluhám i delfínům, jejichž domovem jsou studenější vody. Také bude sloužit zraněným či nemocným zvířatům zachráněným z oceánu.

Zachráněná zvířata se zde budou moci zotavit a vrátit se do přírody, ale ta, která strávila celý život v mořských parcích, kde vystupovala před miliony diváky, mezi nimi pravděpodobně nebudou. Místo toho však dostanou celoživotní péči v ochranném prostředí.

140521_lolita_jumps_lg.jpg

„Nemluvíme nutně o ohradách, per se, ale spíše o zálivu či zátoce, které budou ohraničeny,“ řekla výkonná ředitelka Whale Sanctuary Project dr. Lori Marino. „Samozřejmě, že všechna tato rozhodnutí budou záviset na zvoleném místě.“

Vedoucí projektu uvádí, že azyl bude otevřen v pravidelných intervalech veřejnosti, ale způsobem, který nebude zvířata rušit.

„Jsou to dobré zprávy,“ řekl Howard Garrett, spoluzakladatel Orca Network.

Orca Network po dvacet let bojuje za návrat Lolity, kosatky, která byla odchycena před 45 lety z Penn Cove a která je stále k vidění v Miami Sea Aquarium.

img
Tato nádrž je Lolitin celý životní prostor.

„Jde o vážené vědce, většinu z nich znám. Jsou to odborníci, přidávají projektu na hodnověrnosti,“ řekl Garrett.

Lolita by mohla být mezi prvními obyvateli azylu v Puget Sound.

Whale Sanctuary Project obdržel počáteční investici ve výši 200 tisíc dolarů od společnosti Munchkin, která vyrábí produkty pro děti. Společnost se zavázala, že na dokončení projektu věnuje alespoň 1 milion dolarů.

„Můžete SeaWorld a další zařízení, kde drží kytovce, vyzvat, aby ukončila své programy, ale pravdou je, že není žádné místo, kam by zvířata mohla jít,“ řekla dr. Marino.

Představitelé SeaWorld uvedli, že zvířata v SeaWorld po ukončení kariéry zůstanou. Garrett říká, že majitelé Sea Aquarium na nabídku přesunutí Lolity do azylu neslyší.

„Nikdy nad tím ani nezapřemýšleli, protože to nemělo takovou podporu,“ řekl Garrett.

Nyní má Whale Sanctuary Project silné finanční zázemí, říká Garrett, takže Lolita má šanci vrátit se.

Orca Network na Miami Sea Aquarium podali žalobu ve snaze vrátit Lolitu do Puget Sound. K jejímu řešení před soudem má dojít v červnu.

Dr. Marino říká, že její skupina se také dívá na lokace na východním pobřeží. Předpovídá, že azyl by mohl vzniknout v rámci 3 až 5 let.