Průzkum odhalil, že většina korálů ve střední sekci Velkého bariérového útesu je mrtvá

 

Podle podvodního průzkumu 84 útesů je většina korálů ve střední sekci Velkého bariérového útesu mrtvá.

Průzkumy vedené Centrem excelence pro studium korálových útesů Australské výzkumné rady uvádí, že v průměru 35 % korálů v severních a centrálních sekcích je nyní mrtvých nebo umírá.

Great-Barrier-Reef-Coral-Bleaching-Found-to-be-Worst-in-its-History.jpg

Studie vodní úmrtnosti následují po dřívějších vzdušných průzkumech, které zjistily, že bělením bylo zasaženo 93 % Velkého bariérového útesu.

Barrier Reef
Mapka zobrazují vzestup bělení korálů

Korály bělají, pokud je jejich okolí příliš horké po příliš dlouhou dobu. Teplota vody korály stresuje a ty se zbavují barevných řas, s kterými žijí v symbióze. Pokud teplé podmínky přetrvávají, korál zahyne a může být převálcován chaluhami.

Ale pokud se voda rychle vrátí k teplotám, které stresující nejsou, korál se zotaví a obnoví svou symbiózu s řasami. K tomu by mělo dojít u většiny vyběleným korálů jižně od Cairns.

“Na útesech jižně od Cairns naše podvodní výzkumy naštěstí odhalily, že více než 95 % korálů přežilo, a očekáváme, že se tyto lehce vybělené korály vrátí zpět ke své normální barvě během několika měsíců,“ řekla Mia Hoogenboom z Univerzity Jamese Cooka.

2900.jpg

Odhadovalo se, že podmínky, které vedly k bělení, byly téměř nemožné, než se nezapojily skleníkové plyny, které lidé vypouští do atmosféry. Modely ukazují, že do průměrného stavu by se dostaly během 20 let.

Terry Hughes z Univerzity Jamese Cooka, který vedl průzkumnou práci, řekl: „Tento rok je to potřetí za 18 let, co Velký bariérový útes prošel masivním bělením kvůli globálnímu oteplování, a současná událost je ještě extrémnější, než ty předchozí. K těmto třem událostem došlo, zatímco se globální teploty zvýšily o jeden stupeň Celsia nad preindustriální období. Čas na snížení emisí skleníkových plynů rychle utíká.“

(Australský Velký bariérový útes zažívá ‚nejhorší‘ bělení)

John Pandolfi z queenslandské univerzity uvedl, že se útes už snažil vyrovnat s pravidelností bělení. Řekl, že útes už není tak odolný jako dříve. „Nyní je kriticky důležité pomoci odolnosti útesu a maximalizovat jeho přirozenou schopnost obnovy,“ řekl Pandolfi.

great_barrier_reef_bleaching.jpg

Schopnost útesu zotavit se z čím dál pravidelnějšího bělení je ztěžována znečištěním vody.

Nedávná studie naznačila, že na dostatečné snížení úrovně znečištění a vylepšení odolnosti útesu by byla zapotřebí investice ve výši 10 miliard dolarů.

1998-2002-coral-bleaching-map-preview.png

Bělení Velkého bariérového útesu je součástí celosvětového bělení, z části hnaného masivním El Niñem a klimatickou změnou. Už v únoru tohoto roku šlo o nejdelší celosvětové bělení a očekává se, že v následujících měsících bude nadále pokračovat.

Převzato z Guardian