Bylo zastřelení vzácné gorily skutečně jedinou možností?

Krátce po té, co ošetřovatelé zastřelili vzácnou gorilu, aby zachránili chlapce, který se dostal do jejich výběhu, se začaly objevovat otázky, zda smrt byla skutečně jedinou možností.

V nedělním prohlášení vyjádřila Cincinnatská Zoo & Botanická zahrada lítost nad zastřelením Harambeho, samce gorily nížinné, který byl zabit v sobotu. Den před incidentem oslavil 17. narozeniny. Do této zoo byl přemístěn před dvěma roky.

„Ztráta Harambeho nás zdrtila, ale šlo o život dítěte v nebezpečí a bylo zapotřebí rychlého rozhodnutí,“ říká v prohlášení ředitel zoo Thane Maynard.

Gorily nížinné jsou kriticky ohroženým druhem, s méně než 175 000 jedinci v divoké přírodě. Dalších 765 goril se nachází v zoo po celém světě.

Chlapec ani jeho rodina nebyli oficiálně identifikováni. Nicméně chlapcova matka, Michelle Gregg, na facebooku prohlásila, že „nehody se stávají.“ Rodina byla v sobotu na návštěvě zoo, když se chlapec vzdálil od rodičů a dostal se do výběhu.  Jedna ze svědkyň události uvedla, že chlapec mluvil o tom, že se chce dostat do vody.

michelle-gregg-facebook-1
„Chci poděkovat všem za jejich dnešní myšlenky a modlitby. Co začalo jako nádherný den, se změnilo na děsivý. Pro ty, kdo jste viděli zprávy nebo sociální sítě, byl to můj syn, kdo spadl do gorilího výběhu v zoo. Bůh ochránil mé dítě, než se k němu mohly dostat úřady. Můj syn je v bezpečí a vyvázl s otřesem mozku a pár škrábanci.. žádné zlomené kosti ani vnitřní zranění. Jako společnost zbrkle soudíme, jak mohl rodič spustit své dítě z očí, a pokud mě znáte, víte, že svoje děti sleduji bedlivě. Nehody se stávají, ale jsem vděčná, že dnes byli správní lidé na správném místě. Díky všem, kdo pomohli mně i mému synovi, a hlavně velké díky Bohu, že byl tím úžasným Bohem, kterým je.“

V bouři kritiky někteří obviňovali chlapcovu matku z toho, že se nedokázala o svého syna postarat. Jiní řekli, že rozhodnutí zoo Harambeho zastřelit bylo příliš zbrklé. Ian Redmond, předseda The Gorilla Organization, prohlásil, že ošetřovatelé měli i jiné možnosti než smrtelnou ránu.

(Osamělá slonice zemřela v tokijské zoo ve věku 69 let)

„Když má gorila či jiná opice věci, které by mít neměla, ošetřovatelé s nimi vyjednávají, donesou jim jídlo, jejich oblíbené pamlsky, či ovoce, které neznají, a vyjednávají s nimi, řekl CNN. „Nevím, zda to zkusili nebo zda si mysleli, že je to příliš velké riziko, ale že byla zapotřebí smrtící střela, se zdá velmi nešťastným.“

Jedna z návštěvnic zachytila hrůznou událost na svůj telefon. Na videu je jasně slyšet chlapcova matka, jak volá: „Maminka je tady.“ Z počátku to vypadalo, že se Harambe snaží chlapci pomoci. Gorila chlapce postavila a natáhla mu kalhoty. Avšak jak rostl křik davu, odhodil Harambe chlapce do rohu vodního příkopu a postavil se nad něj. Křik davu Harambeho znovu zneklidnil a popadl chlapce za nohu. Vlekl ho skrz vodu do výběhu.

https://twitter.com/Amber_Soler/status/736785301079629825

O chvilku později byl Harambe zastřelen.

Byl Harambe nebezpečím?

Ředitel zoo prohlásil, že se nezdálo, že by Harambe na chlapce útočil, ale byl „extrémně silným“ zvířetem ve vyhrocené situaci. Uvedl, že uspání gorily by nebylo okamžité a chlapec by zůstával v nebezpečí. „Udělali těžké rozhodnutí a zvolili správně, protože zachránili život toho malého chlapce,“ řekl Maynard. Ve výběhu se kromě Harambeho nacházely i dvě samice, které se ošetřovatelům podařilo přivolat.

(Dva lvi zabiti po té, co se do jejich výběhu dostal člověk)

Podobné incidenty, jiné konce

Přesto, že šlo o první případ svého druhu v Gorilím světe v cincinnatské zoo od jeho otevření v roce 1978, k podobně dramatickým případům už došlo – ale s velmi odlišnými výsledky.

V roce 1986 spadl do gorilího výběhu v Jersey Zoo ve Velké Británii pětiletý Levan Merritt. Video zachycení přihlížejícím návštěvníkem ukazuje, jak Levan leží na zemi v bezvědomí a krvácející hlavou.

Na záznamu je vidět, jak se k němu přibližuje gorilí samec Jambo a prohlíží ho, natahuje ruku, aby ho pohladil po zádech. Když Merritt přišel k sobě a začal plakat, Jambo se vydal jiným směrem, vyděšen pláčem. Ošetřovatelé chlapce okamžitě vytáhli.

O desetiletí později spadl do gorilího výběhu v Brookfield Zoo v Chicagu tříletý chlapec. Tentokrát bezvládného chlapce zvedla gorilí samice Binti, která ve stejnou chvíli měla na zádech vlastní dítě, a hlídala ho před ostatními gorilami.

Při neuvěřitelné ukázce mateřské péče ho vzala přímo ke dveřím, kde ho ošetřovatelé mohli vyzvednout.

PETA: Zajetí není přijatelné

Přesto, že je o gorilách známo, že jsou nepředvídatelné – nejsou vždy těmi něžnými obry, které svět viděl ve dvou předchozích případech – skupina na ochranu zvířat PETA prohlásila, že existence širšího konceptu zoo je kořenem problému.

Zvířeckoprávní organizace na Twitteru uvedla, že tragická událost je nejnovějším důkazem, že „i v těch ‚nejlepších‘ podmínkách… není zajetí u goril ani jiných primátů přijatelné.“

Petice volající po spravedlnosti a přivedení rodičů chlapce k zodpovědnosti již nasbírala více než 10 000 podpisů.

Upraveno z CNN