Je to holka! V indonéském azylu se narodil vzácný nosorožec sumaterský

International Rhino Foundation (IRF) s radostí oznámila, že Ratu, 14letá samice nosorožce sumaterského žijící v Sumaterském azylu pro nosorožce (SRS) v indonéském národním parku Way Kambas, porodila holčičku. Mládě se narodilo 12. května ve 4:42, bez komplikací, za přítomnosti veterinářů SRS, ošetřovatelů a několika mezinárodních poradců.

photo-2-ratucalf-resting_sbelcher_watermarked-medium-res

Sumaterští nosorožci jsou kriticky ohrožení a na celém světě jich najdeme méně než 100. Jde o druhý porod nosorožce sumaterského v indonéském zařízení za více než 128 let. Ratu se zapsala do dějin už svým prvním porodem v roce 2012, kdy se jí narodil chlapeček pojmenovaný Andatu.

Organizace International Rhino Foundation založila azyl pro nosorožce v roce 1997 a školený personál azylu se skládá z prvotřídních odborníků.

images.duckduckgo.com

“Jsme velice šťastní, že Ratu porodila zdravé mládě, opatrně doufáme, že se mláděti bude dařit dobře i nadále,“ řekla dr. Susie Ellis, výkonná ředitelka IRF. „Je neuvěřitelně rozkošná, nepřestali jsme se usmívat od chvíle, kdy jsme se ujistili, že je naživu a zdravá. I když jeden porod druh nezachrání, je na Zemi o jednoho nosorožce sumaterského víc.“

Mládě váží 20 kilo a vypadá zdravě a aktivně. Dr. Zulfi Arsan, vrchní veterinář v SRS, Ratu týden před porodem sledoval, vážil ji a prováděl pravidelné ultrazvuky, za pomoci metod, které vyvinulo Centrum pro reprodukci ohrožených divokých zvířat při zoo v Cincinnati. Otec malé holčičky, Andalas, se v cincinnatské zoo narodil v roce 2001.

rhino2
Ratu se svým prvním mládětem, samečkem Andatu

„Ratu byla po několik dní neklidná a porod mláděte trval v poslední fázi jen čtyři minuty. Během první hodiny se mládě postavilo a během prvních dvou hodin začalo pít,“ řekl Arsan. „Ratu nám znovu ukázala, že je velmi dobrou matkou.“

Aby jí pomohli donést těhotenství do termínu, předepsali Ratu hormonální doplněk, který jí byl podáván orálně každý den. Andalova matka dostávala stejné hormony v cincinnatské zoo.

Sumaterský nosorožec je vážně ohrožený životem v malých, roztříštěných populacích, pokračující ztrátou svého habitatu a loveckým tlakem pytláků, kteří nosorožce zabíjejí kvůli jejich ceněným rohům. IRF také provozuje Jednotky na ochranu nosorožců ve dvou ze čtyř zbývajících habitatech, aby zajistila, že divoká populace a její habitat jsou pod ochranou.

Převzato z International Rhino Protection Blog