Osamělá slonice zemřela v tokijské zoo ve věku 69 let

Hanako, 69letá slonice indická, která žila o samotě v tokijské zoo, včera zemřela. Několik měsíců po té, co aktivisté za welfare zvířat vyzývali k jejímu přemístění.

Hanako se narodila v roce 1947 v Thajsku a v roce 1949 byla poslána jako dar do Zoologické zahrady Ueno v Tokiu. Od roku 1954 byla držena v Zooparku Inokashira v západním Tokiu a byla oblíbenou atrakcí návštěvníků. Její vztah k ošetřovateli byl dokonce vydán knižně a převeden do televizního dramatu.

Hanako se do médií dostala v prosinci, kdy aktivisté vyzvali japonské úřady, aby Hanako přemístily do jiné zoo, kde by žila ve společnosti dalších slonů.  Organizace Friends of the Asean Elephant výzvu učinila po té, co zjistili, že Hanako žila posledních 61 let o samotě v betonovém výběhu bez stromů či půdy.

Častým argumentem zastánců držení nelidských zvířat v zajetí je, že kdyby se jim nedařilo, umírala by v raném věku. Jenže nelidská zvířata jsou stejná jako ta lidská, každý jsme jiný. Někteří zemřou, ještě než dosáhnou dospělosti. Jiní protrpí celý život až do konce. Ukradený a vykořisťovaný život. Sloni mají velmi silná rodinná pouta, jsou to inteligentní a emocionální bytosti, ne hračky či ozdoby. Nepodporujte zábavní průmysl, smutek v očích zvířat za to nestojí…