Proč není video medvíděte neschopného vstát zábavné

Mláďata zvířat dělají nejroztomilejší věci, že? Od nemotorných slůňat, která se učí používat své choboty, ke koťatům, která zjišťují, jak vyvádět neplechu, se nic na světě nevyrovná sledování chlupatých miminek objevujících svět. Následující video ukazuje mládě ledního medvěda, které se snaží převrátit. Na první pohled jde o vtipné video ukazujícího bezděčného mlaďocha, který ještě tak úplně neovládá gravitaci – ale když se na chvilku zamyslíte, je tento příběh sotva nevinný či jednoduchý.

Tento malý medvěd se nachází v  Adventure World, japonské zoo a zábavním parku, a i když není znám důvod, proč se tak složitě kroutí, víme, že toto mládě by nemělo být ve skleněné ubikaci. Tento druh je kvůli lidmi působené klimatické změně ohrožen a přesto, že se najdou lidé, kteří tvrdí, že držení ledních medvědů v zoo je nejlepším způsobem, jak zajistit přežití jejich druhu, to, co tato zvířata prožívají v zajetí, ukazuje naprostý opak.

V divočině by se toto mládě tulilo ke své ochranářské matce, učilo by se všechny základní dovednosti potřebné pro přežití. Tento medvěd by procházel kilometry a kilometry a užíval by si vzrušení z lovu a interakce se svou rodinou a společenskými skupinami. Místo toho je tento malý nechán ve sterilní skleněné krabici obklopené jakýmsi vatováním. Extrémní nuda a frustrace z této malé lednice povede k vykazování stereotypního chování jako je přecházení sem a tam a pokyvování hlavou.  Podle Polar Bears International: „Dělá to zhruba 85 procent polárních medvědů [v zoo], věnují tomu téměř čtvrtinu svého ‚aktivního dne‘.“ Bezcílné pohupování se může být počátkem tohoto chování.

Takže i když tohle video vypadá jako vtipná „neohrabanost“ medvídětě, je to ve skutečnosti obrovským a tragickým lidským selháním. Nemůžeme ospravedlnit smutné zdání života, které nabízíme tomuto medvíděti – a bezpočtu dalších, jen kvůli našemu odmítnutí jednat za tento druh. Odmítnutím platit za pozorování zvířat v zajetí můžeme všichni vyslat zprávu, že žádné zvíře si nezaslouží trpět, abychom se mi mohli bavit.

Převzato z One Green Planet