Společnost provádějící experimenty na zvířatech uzavřena kvůli týrání zvířat

Společnost Santa Cruz Biotechnology byla obviněna ze špatného zacházení s králíky a kozami. Musí se vzdát své prodejní licence a ukončit výzkum na zvířatech.

Jeden z největších dodavatelů protilátek na vědecký výzkum na světě souhlasil se zaplacením rekordní pokuty ve výši 3,5 milionu dolarů a ukončením prodeje svých výrobků, aby urovnal obvinění úřadů, že týrá kozy a králíky.

Santa Cruz Biotechnology, se sídlem v Dallasu, vyřešila obvinění amerického ministerstva zemědělství. V roce 2012 bylo odhaleno, že její zacházení se zvířaty v kalifornském zařízení porušovalo zákon o welfaru zvířat. Inspektoři uvedli, že našli nemocné a zraněné kozy bez lékařské péče, kozu, která byla střelena do hlavy bez eutanázie a stodolu plnou ukrytých zvířat.

573fc8891600006400f9412f
Koza s nádorem na krku, fotografie pořízená USDA

Santa Cruz se k obvinění nepřiznala ani je nepopřela. Přesto společnost souhlasila s tím, že se vzdá své licence prodejce protilátek a ukončí svou registraci jako zařízení pro zvířecí výzkum. Pokuta ve výši 3,5 milionu dolarů, splatná 31. května, je podle Humánní společnosti Spojených států nejvyšší pokutou udělenou pod zákonem o welfaru zvířat.

Santa Cruz na žádost o komentář neodpověděla.

“Jde o vůbec nejvýznamnější vítězství zvířeckoprávního hnutí v oblasti výzkumu na zvířatech,“ řekl Michael A. Budkie z neziskové organizace Stop Animal Exploitation Now. “Nemám slov.”

Protilátky, které Santa Cruz získávala z krve koz a králíků, byly využívány v laboratořích biomedicínského výzkumu po celém světě. Průzkum provedený časopisem The Scientist v roce 2012 ukázal, že více než polovina laboratoří používajících protilátky pracovala se vzorky od Santa Cruz.

Společnost se poprvé dostala pod palbu v roce 2005, kdy zaplatila USDA pokutu ve výši 4600 dolarů, aby urovnala obvinění, která zahrnovala neřádně prováděnou eutanázii a držení více zvířat, než měla povoleno. Od roku 2012 byla společnost zasažena dalšími třemi stížnostmi, nejnovější pak v roce 2015, kdy ji USDA obvinila z „vědomého porušení“ zákona o welfaru zvířat. Inspektoři zjistili „opakovaná selhání v poskytnutí minimální dostatečné veterinární péči a zacházení se zvířaty.“

Koza s otevřenou ránou na zadní noze
Koza s otevřenou ránou na zadní noze, fotografie pořízená USDA

Kozy, na které stížnost odkazuje, měly řadu problémů, včetně poranění nohou, dýchacích obtíží, dermatitidy, anémie, podvýživy či chřestýšího kousnutí. Trvalo několik dnů, než jejich stav začal řešit veterinář, a některé proto během té doby zemřely. Umírající kozy nebyly uspávány, USDA uvádí, že jednu kozu našli s prostřelenou hlavou, další trpěla po dva týdny.

V roce 2012 úředníci během inspekce odhalili tajnou stodolu v blízkosti zařízení společnosti v San Luis Obispo, kde bylo drženo více než 800 koz – alespoň 12 z nich bylo nemocných – mimo dohled. USDA uvedla, že „existence místa byla popírána, i když jsme se výslovně ptali.“

Problémy společnosti se ještě zhoršily v únoru – dva měsíce před stanoveným slyšením o obvinění USDA – když časopis Nature zveřejnil zprávu, že úřední inspektoři zjistili, že ze zařízení v Kalifornii zmizely tisíce zvířat. Jejich osud je dodnes nejasný.

Zmizení zvířat zažehlo bojkot Santa Cruz ze strany vědců.

Obrovská pokuta „by měla sloužit jako jasný vzkaz všem výzkumným zařízením, obchodníkům se zvířaty, vystavovatelům a aerolinkám regulovaným tímto zákonem,“ řekla v prohlášení Cathy Liss, prezidentka Institutu pro welfare zvířat.

Převzato z Huffington Post