Úřady zakázály zabíjení býků na festivalu Toro de la Vega

Zabíjení býků na každoroční slavnosti bylo ve čtvrtek postaveno mimo zákon. Zvířeckoprávní aktivisté to považují za velké vítězství své kampaně za ukončení tradičních akcí, které jsou kruté ke zvířatům.

Rozhodnutí oblastní vlády Castile a León zakázat zabíjení na každoročním festivalu Toro de la Vega ve měste Tordesillas a dalších podobných událostech přichází uprostřed roustoucího napětí ohledně oslav, v kterých býci hrají hlavní roli, včetně býčích zápasů.

toro-de-la-vega-1280x640

Za výzvami k ukončení veřejného financování býčích festivalů stojí nová generacekrajně levicových politiků. Naopak zuřivě obhajovány jsou konzervativním zřízením a Lidovou stranovou Mariana Rajoye, španělského premiéra. Festival Toro de la Vega, pořádaný v září, se v minulých letech stal epicentrem protestů zvířeckoprávních aktivistů, kteří ho považují za obzvláště děsivou veřejnou událost. Býci jsou zabíjeni kopím po té, co jsou naháněni pěšími i lidmi na koních.

Pacma, politická strana, která brání práva zvířat, uvedla ve čtvrtečním prohlášení, že zákaz je „historickým krokem“ směrem k eliminování násilí na zvířatech. Usnesení regionální vlády však musí být ještě schváleno místním parlamentem. Starosta města Tordesillas ve čtvrtek prohlásil, že úřady se proti zákazu odvolají k soudu.

Toro_de_la_Vega-Tordesillas_MDSIMA20160519_0271_21

Oblastní usnesení říká, že zákaz je odpovědí na rostoucí množství protestů proti násilí na zvířatech. I když poznamenává, že festivaly jsou součástí kulturního dědictví země, moderní zákonodárci musí uznat, že doba, citlivost a etika Španělů se změnila.

I když se zákaz netýká býčích zápasů, toto odvětví v nedávných letech začalo umdlévat právě kvůli snížení zisků a vládních dotací. Zvířeckoprávní aktivisté doufají, že další regiony budou následovat vedení Katalánska, kde k poslední koridě došlo v roce 2011, po té, co vstoupil v platnost zákaz býčích zápasů.

Převzato z New York Times