Havaj zakázal obchod se slonovinou

 

Havaj se v úterý přidal k rostoucímu počtu států, které říkají „NE!“ produktům vyrobeným z ohrožených druhů. V historickém hlasování schválili havajští senátoři jednohlasně návrh zákona, který omezuje prodej slonoviny, nosorožčích rohů a dalších produktů z divokých zvířat. Návrh už čeká jen na podpis guvernéra Davida Igeho.

Po podobných zákonech v New Yorku a Kalifornii – v platnosti od roku 2014 a 2015 – byla Havaj možná posledním velkým trhem pro prodej slonoviny v USA (podobnou legislativu schválily i Washington a New Jersey). Vyšetřování konzistentně nacházela tisíce položek k prodeji na internetu i v obchodech, většinou bez dokumentů dokazujících jejich legálnost. Tajné investigace dokonce odhalily prodejce, kteří přiznali, že jejich produkty nepocházely z legálního zdroje, a kteří byli ochotní pomoci kupcům obejít hraniční kontroly. Problém byl na Havaji zvýrazněn minulý měsíc, kdy se místní prodejce přiznal k pokusu o propašování slonoviny do země i z ní.

Obyvatelé Havaje návrh zákona podporovali a svou podporu demonstrovali při každém slyšení komise a každém hlasování. Průzkum z roku 2006 odhalil, že 85 procent obyvatel Havaje legislativu podporuje. Mezi její známe zastánce patřil i Pierce Brosnan či Mick Fleetwood.

Podle nového zákona je nezákonné prodávat většinu výrobků vyrobených ze slonů, nosorožců, mamutů (někteří bezohlední obchodníci mylně označují slonovinu jako „mamutí“, aby se vyhnuli zákonům), hrochů, luskounů, tygrů, lvů, gepardů, jaguárů, levhartů, velkých opic, tuleňů havajských, mrožů, narvalů a dalších kytovců, mořských želv a rejnoků. Výjimky platí pro původní havajské praktiky a některé starožitnosti, hudební nástroje, zbraně a nože, které obsahují malé množství slonoviny či jiných zvířecích částí.

Ohrožená zvířata po celém světě jsou vyhlazována kvůli poptávce po jejich tělesných částech a produktech z nich. Můžeme jen doufat, že státy jako Havaj budou důležitou částí skládačky na ukončení pytlácké krize.

Převzato z My Science Academy