Co vysadit na zahradě, abyste pomohli zachránit včely

Být včelou není v dnešní době jednoduché.

S představením geneticky upravených plodin, silnějších a mocnějších pesticidů a rychle se měnícím klimatem včelí kolonie rychle mizí. Podle městské včelařské organizace, Honeylove, existovalo po druhé světové válce 5 milionů včelích kolonií; dnes je jich zhruba půlka.

Včely jsou jedním z nejcennějších opylovačů. Jsou odpovědné za opylování 80 procent všech rostlin na světě! To znamená, že každé jedno ze čtyř soust jídla, která jíme, je výsledkem tvrdé práce včel. Bez nich by byly zásoby našeho jídla dramaticky nižší a život, jak ho známe, by byl značně pozměněn.

Kromě toho vyústila poptávka po medu ve vznik mnoha komerčních značek, které produkci urychlují tím, že včely krmí kukuřičným sirupem nebo cukrem. Včely milují sladké. Jeden včelař mi jednou vyprávěl příběh o včelách, které sbíraly zbylé barevné cukrové skořápky u nedalekého výrobce čokolády, z čehož pak vznikla modrá medová plástev! I když to možná zní zajímavě, skončilo to nemocnými včelami a medem, který byl o něco málo lepší, než cukr, z kterého byl vytvořen.

Mimo to, že víme, že včely si med vyrábí pro vlastní potřebu a neměli bychom jim ho brát, čím ještě můžeme včelám pomoci? Pěstujte zahradu přátelskou ke včelám! Níže najdete několik rostlin s dostatkem pylu, s pomocí kterých včelám usnadníte práci a možná je i zachráníte!

Původní kvetoucí rostliny

kopriva-dvoudoma.jpg

Nejpřínosnějšími a nejsnadnějšími rostlinami pro vaši zahradu jsou prostě ty původní. Původní rostliny se přirozeně nachází ve vaší dané oblasti, takže jsou obzvlášť adaptované na místní podmínky, zvířata a podnebí. Kvetoucí původní rostliny s otevřenými květy jsou pro včely nejlepší.

Prarostliny

518357_sedmikrasky-na-taliri-4_image_620.jpg

Starobylé druhy rostlin jsou spolehlivé. Šlechtění mnoha rostlin vytvořilo odolné a nápadné květy, ale to nemusí nutně znamenat, že jsou tyto rostliny zdravé pro zahradní ekosystém. Jednokvěté rostliny jsou pro včely dostupnější a mívají více nektaru a pylu než jejich hybridní, dvoukvěté verze. Hledejte prarostliny, které by mohli mít na zahrádkách vaši prarodiče či praprarodiče (kdy přilákání dostatečného množství opylovačů mohlo znamenat rozdíl mezi udržitelnou sklizní a hladověním), jako jsou petúnie, mák, sedmikráska, pivoňka, cesmína, stračka, kakost a staré odrůdy růže.  Včely disponují vynikajícím vnímáním barev, takže se rozhodně nebojte namíchat si svojí barevnou kvetoucí paletu! Obzvlášť milují modrou, fialovou, bílou a žlutou.

Bylinky

medunka

S bylinkami nemůžete šlápnout vedle! Nejen, že je včely zbožňují, ale jsou jedlé, pomáhají krotit populace invazivního hmyzu a voní a vypadají úžasně! Mnoho bylinek se osévá přirozeně (obzvlášť, pokud vám pyl promíchá hromada včel), takže se ujistěte, že je sázíte na místo, kde si je chcete nechat! Navíc se některé rostliny jako máta nebo tymián šíří jako blázen, takže je zasaďte do nádob, dobře ohraničených záhonů nebo pod úroveň půdy ve velkých květináčích. Brutnák, šanta, kopr, meduňka, máta, levandule, šalvěj, rozmarýn, bazalka, majoránka a tymián jsou všechny mezi opylovači oblíbené! Pro zvýšení sklizně nechte pár bylinek vykvést a zasaďte je mezi zeleninu ve vaší zahradě.

Zelenina

42276-okurky

Než se stane produktem, který jíme, musí mnoho druhů zeleniny v zahradě nejdříve vykvést a přilákat dostatek opylovačů. Včely milují květy okurky, cibule a pažitky, dýní a dalších tykví, stejně jako všechny druhy melounů. Květy brokolice, ředkve a květáku jsou také oblíbené!

Ovoce

034372.jpg

Téměř každý ovocný strom přitahuje během květu včely, ale některé druhy jako jabloň Royal Gala nebo třešně produkují hojnost květů přátelských ke včelám. Broskve a nektarinky i voňavé citrusy jsou také skvělou volbou. Každý ovocný strom má jiné požadavky na opylování – některým jednoduše stačí, když se pyl rozetře po jejich vlastních květech. Jiné musí být opyleny křížem (opylovány jiným stromem stejného nebo i jiného, např. u jablek, druhu)! Co se ovocných stromů týká, je práce včel obzvláště důležitá. Keře jako ostružina, borůvka, bez či malina jsou pro opylovače taky zvláště atraktivní.

Není o tom pochyb: dnešní včely to mají těžké, ale můžeme je pomoci zachránit (i sami sebe) tím, že vysadíme zahradu přátelskou ke včelám!

Žádná živá bytost, ani člověk, nedokázala ve středu své sféry to, co včely zvládají samy: a kdyby k nám přišel někdo z jiného světa a ptal se po nejdokonalejším stvoření logiky života na zemi, museli bychom mu nabídnout skromný plástev medu.“ – Maurice Maeterlinck, Život včely, 1924

Upraveno z One Green Planet