Video zachycující útok na tuleně pobouřilo veřejnost i úřady

 

Video, na kterém člověk velmi surově napadá tuleně odpočívajícího ve vodě, oběhlo celý internet.

**********UPOZORNĚNÍ: VIDEO OBSAHUJE GRAFICKÉ ZÁBĚRY************

Okres Kauai na Havaji oficiálně potvrdil, že policie obdržela hlášení o incidentu, který se odehrál přibližně v úterý, v 7:45 hodin na pobřeží v parku Salt Pond Beach. Po příjezdu policie byl již útočník pryč.

Video upoutalo pozornost také starosty Kauai, Bernard Carvalho: „Sdílím stejný šok s naší komunitou a zklamání z takového chování, je to opravdu neakceptovatelné a nezákonné,“ řekl ve svém prohlášení.

10427851_G
Odpočívající tuleň s viditelnými starými zraněními po celém těle

Jako by to snad nestačilo a situace byla o to horší, přišla Národní oceánská a atmosférická správa (NOAA) s informací, že napadená samice tuleně je těhotná se svým zhruba sedmým mládětem.

„Je už opravdu velká a zdá se, že se blíží den porodu,“ řekl Jamie Thomton, zodpovědný koordinátor pro vodní savce z NOAA. „Okamžitě jsme reagovali. Náš telefon nepřestával zvonit.“

Úředníci samici tuleně identifikovali jako RK-30, známou jako místní nejsnáze identifikovatelnou tulení samici, díky jejím výrazným zraněním: šrámům od žraloků, vrtulí lodí a zjizveného krku. Této samici by mělo být přibližně 17 let.

Podle NOAA je samička naštěstí v pořádku. Agent, který sídlí v Oahu, přiletěl do Kauai ve středu, aby případ vyšetřil. Federální úřady již po útočníkovi aktivně pátrají. NOAA je vedoucí agenturou v pokračujícím federálním vyšetřování, pracuje po boku státního ministerstva pro půdní a přírodní zdroje a okresních úředníků.

Tuleni jsou zákonem chráněným ohroženým druhem. Pokud je někdo přistižen při jejich ubližování, může mu být uložena pokuta až 50 000 dolarů nebo dokonce roky ve vězení.

NOAA říká, že se každoročně objevuje několik zpráv o napadení tuleňů lidmi na Kauai, ale málokdy je pro tyto činy dostatek důkazů.

„Často až z druhé, třetí ruky dostáváme informace, které o něčem vypovídají, ale nikdy nemáme například fotografie přímo z útoku,“ řekl Thomton.

NOAA také připomíná, že je velmi důležité takovéto útoky fotografovat nebo zachytit na video. „Každým rokem zjišťujeme, že tuleni jsou čím dál tím více na Kauai přijímáni. Místní se o jejich ochranu starají vlastními silami,“ uvedl Thomton.

„Tuleň havajský je jedním z nejvíce ohrožených vodních savců na světě,“ dodal Carvalho. „Zaslouží si náš respekt a ochranu a my jsme vážně vděční lidem, kteří nám toto napadení okamžitě nahlásili. Nyní apelujeme na každého s užitečnými informacemi k dopadení pachatele, aby nám je předal.“

Havajští tuleni jsou také součástí zákona na ochranu mořských savců. Narušování jejich života jakýmkoliv způsobem, jejich napadání či ubližování je tedy zločinem.

Bohužel napadení této samice není prvním případem, kdy se tuleň stal obětí násilí.

Tim Robinson společně s Kauaiským programem pro sledování tuleňů říkají, že tyto případy nejsou příliš časté, ale bohužel i tak se stávají.

„Naneštěstí jsem viděl podobné i horší případy,“ řekl Robinson. „Vzpomínám si na jeden případ, když jsem začínal. Jedna žena se snažila dostat na samici s mládětem.“

V roce 2009 strávil Charles Vidinha 90 dní ve vězení za střelbu a usmrcení tuleně. V roce 2012 dostal Travis Kane 80 hodin veřejně prospěšných prací za házení kamenů na tuleně. V roce 2015 pak byl k pěti dnům vězení odsouzen Jamie Rice za narušování klidu a obtěžování.

10437381_G.jpg

Avšak i na pachatele tohoto útoku nejspíš spadla klec. Další den po zveřejnění videa, na kterém je zachycen při hrubém napadení tuleně, byl devatenáctiletý Shylo Akuna zadržen policií na základě podezření. Pokud bude usvědčen, bude potrestán až pěti lety vězení a pokutou ve výši 50 000 dolarů.