Dvě stovky šimpanzů, kteří vyrostli v laboratoři, budou propuštěny

Více než 200 šimpanzů, kteří strávili život v laboratoři, poprvé ochutná svobodu.

Mezi nimi jsou i Hercules a Leo, kteří byli ohniskem dlouholeté bitvy Jane Goodall a dalších ochránců za jejich osvobození.

Výzkumné centrum New Iberia — výzkumné zařízení louisianské univerzity, které dlouhou dobu přitahovalo kritiku kvůli svému rozsáhlému výzkumnému programu zahrnujícímu šimpanzy – souhlasilo s tím, že propustí svou populaci 220 šimpanzů do péče Project Chimps, nového azylu, jehož vytvoření bylo oznámeno v úterý.

„Vstupujeme do dějin,“ uvedla v prohlášení Sarah Baeckler Davis. „Jde o bezprecedentní spolupráci a významnou událost pro šimpanze.“

Půjde o jedno z největších propuštění šimpanzů v historii a bude prvním, kdy se soukromý výzkumný program rozhodl propustit všechny své šimpanze – odráží to významnou změnu v pohledu veřejnosti na experimenty se šimpanzi.

980x (1).jpg

„Nejmladší má jeden rok a pak to jde postupně až k babičkám a dědečkům,“ říká Baeckler Davis. Nejstaršímu je 50 let. Většina z 220 šimpanzů se narodila v chovném programu New Iberia; nejstarší byli pravděpodobně vzati z divoké přírody.

Pro mnohé bude Project Chimps prvním okusením života mimo laboratoř.

„Je to pro ně úplně nový svět,“ dodala Baeckler Davis.

Nový domov pro šimpanze se bude rozkládat na rozsáhlém dvousetakrovém pozemku v Blue Ridge v Georgii. Azyl může prozatím ubytovat zhruba 100 zvířat a Project Chimps pracuje na tom, aby jich mohl ubytovat víc – doufá až ve 300 šimpanzů.

New Iberia má v plánu poslat prvních 10 zvířat do Project Chimps v červnu. Malé skupiny budou během několika následujících let postupně začleněny do soudržných rodinných skupin.

Baeckler Davis uvedla, že v azylu chtějí vytvořit prostředí, které bude odrážet pohyblivé společenské struktury divokých šimpanzů. „Takže se v určitých chvílích setkají a pak se rozdělí,“ řekla.

I když mají všichni šimpanzi své vlastní příběhy, příběhy Hercula a Lea jsou pravděpodobně nejznámější. Goodall minulý měsíc zveřejnila prohlášení v souvislosti s žádostí, aby je New Iberia „propustilo do azylu, aby mohli prožít zbytek života důstojně.“

„Žádný důvod nemůže být dost dobrý k tomu, aby se prodlužovaly jejich životy v otroctví,“ řekla o Herculovi a Leovi. „Takže prosím, žádám vás, abyste se zachovali správně.“

V úterním prohlášení Goodall porgratulovala Project Chimps a New Iberia k jejich dohodě, kterou nazvala „historickým úspěchem pro šimpanze“.

980x (2).jpg

„Stoprocentně to podporuji a jsem ráda, že se tento sen stává skutečností,“ řekla.

Goodall není jedinou známou postavou, která se zavázala k podpoře šimpanzů. Zapojilo se i množství jiných celebrit, včetně Billieho Joe Armstronga z Green Day, herečky Judy Greer, zpěvačky pink, kuchařky Rachel Ray (která sponzoruje kuchyni azylu), tatérky Kat Von D a tenisové hvězdy Sereny Williams.

Ale pro Baeckler Davis je nejdůležitější věcí to, že budou mít tito šimpanzi konečně místo, kam se budou moci v klidu odebrat. Project Chimps bude pořádat soukromé vzdělávací prohlídky – a budou zde webkamery pro lidi, kteří se nebudou moci zúčastnit osobně.

„Pro všechny z nás je to životní projekt,“ prohlásila. „Mám na krajíčku, když pomyslím nad jeho rozsahem.“

Převzato z The Dodo