5 důvodů, proč sloni nepatří do zajetí

Vraťme se do Velikonoční neděle roku 1882.

V Madison Square Garden v New York City, představil P.T. Barnum ve svém představení Jumba, velkého slona afrického. Po dalších 134 let se sloni stali synonymem cirkusu.

Vraťme se zpět do 1. května 2016.

Po desetiletích protestů organizace Last Chance for Animals a dalších skupin udělal cirkus Ringling Bros obrovský tlustokožčí krok správným směrem a trvale ze svých cirkusových představení odstranil slony. Ringling Bros. zazvonil cirkusům po celém světě hlasitým budíčkem (i když sloni neskončí úplně na svobodě ani v azylu, více zde).

Co je špatného na držení slonů v zajetí?

Během poslední dekády vědci zjistili, že sloni patří mezi nejinteligentnější zvířata na planetě. Výzkumníci byli svědky toho, že sloni používají při hledání jídla skupinovou práci, vyrábí si nástroje, aby odehnali mouchy, a vyjadřují široký rozsah emocí od triumfu po zármutek.

Není to tak překvapivé. Sloni a lidé se po miliony let vyvíjeli po souběžné dráze. Když se nad tím opravdu zamyslíme, držení slonů v zajetí dává stejný smysl jako vystavování lidí v zoo.

 1. Zoo a cirkusy ani zdaleka neposkytují společenské prostředí, které sloni potřebují.
  V divoké přírodě mají sloni obrovské široké rodiny a složitou síť sociálních vztahů. Matky a jejich děti tráví celé životy pohromadě. Ale zoo a cirkusy trhají rodiny na kusy a unáší děti od jejich matek.
 2. Sloni v zajetí podléhají fyzickému riziku.
  Sloni se vyvinuli k životnímu stylu svobodného pohybu po rozsáhlých teritoriích. Omezený prostor vede k obezitě, smrtícím onemocněním nohou a artritidě.
 3. Zajetí působí psychologický stres.
  Průkopnická studie z roku 2013 zjistila, že většina slonů v zoo vykazuje repetitivní chování, jako je kývání se ze strany na stranu a pochodování sem a tam, což značí duševní poruchu.
 4. Cirkusoví trenéři používají na ovládání slonů háky pomocí dominance, strachu a bolesti.
  Trenéři do slonů rýpají a bijí je háky, aby je naučili předvádět triky. I u těch „nejjemnějších“ a nejzkušenějších trenérů slonů je zdokumentován bezpočet fatálních interakcí.
 5. O přirozeném chování slonů se lidé nedozví sledováním v zajetí.
  Zoo a cirkusy tvrdí, že tím, že slony předvádí, vzdělávají veřejnost. Ve skutečnosti se lidé jen dozví, jak se sloni chovají v zajetí, ne to, jak se chovají ve svém přirozeném habitatu.

Všech jedenáct slonů z Ringling Bros. za sebou nechává vysilující rozvrhy kolektivního vystupování ve stovkách představení ročně v 80 městech. Každý rok se akcí Ringling Bros účastní zhruba 10 milionů lidí. (Poznámka: Přátelé nenechávají své přátele chodit do cirkusu. Pokud nemluvíme o Cirque de Soleil nebo jiném představení bez zvířat.)

Novým domovem slonů bude Centrum pro záchovu slonů na Floridě, které má do ideálu bohužel daleko. Podle Ringling zde budou v noci připoutáni, aby se zajistilo, že se nebudou navzájem rušit nebo si krást jídlo. Také budou dále množeni a využíváni ve výzkumu rakoviny.

Přesto, že by se slonům vedlo mnohem lépe v azylu, Ringling Bros. se vydává správným směrem a své slony uvolní z představení. Vzhledem k tomu, co o tomto druhu víme, můžeme jen doufat, že je budou následovat i další cirkusy a zoo po celém světě (nebo jim to aspoň nařídí úřady, že – jako v Íránu nebo Peru a Kolumbii).

Upraveno z Last Chance for Animals