Sea Shepherd oznámili zničení nelegální antarktické rybářské flotily

Protipytlácká organizace právě stanovila rekord pro nejdelší pronásledování v mezinárodních vodách. Tihle lidé si nedělají legraci.

Thunder-really-sinks-L
Potopení lodi Thunder

Ve videu zveřejněném minulý týden oznámila protipytlácká a záchovná organizace Sea Shepherd, že fakticky ukončila nelegální rybolov v Antarktidě. Toto tvrzení přichází po dvouleté kampani Operation Icefish, během které Sea Shepherd cílili na plavidla, která pytlačila ledovku patagonskou, neboli chilského okouna.  Zvláštní cílovou skupinou Sea Shepherd byla skupina nelegální lodí, zvaná „Bandit Six“. I když vládní regulace omezily většinu bujného nelegálního pytláctví v Antarktidě, Bandit Six se podařilo vyhýbat se odhalení – a tedy zatčení – celé desetiletí.  Každý rok plavidla pokládala nelegální sítě v Antarktidě, odvážela své úlovky do přístavů v Asii a Africe a po cestě zpět změnila jména a identity.

Sea Shepherd zastavili aktivitu Bandit Six v průběhu kampaně pomocí řady iniciativ. Lidem stojícím za kampaní Icefish se podařilo zabavit 72 kilometrů nelegálních tenatových sítí – zeď nylonové sítě používané na zachycení ryb – položených nejznámějším plavidlem Bandit Six, Thunder. Loď Sea Shepherd Bob Barker také pokořila rekord nejdelšího pronásledování plavidla na moři, když po dobu 110 dní naháněla Thunder. Štvanice nakonec skončila potopením Thunder u pobřeží západní Afriky.

sea-shepherd-operators-collecting-gillnet
Sběr tenatových sítí dobrovolníky Sea Shepherd

Sledování zbylých pěti lodí vedlo k jejich polapení úřady. Čtyři plavidla jsou v současnosti zadržována, poslední bylo potopeno indonéským námořnictvem v březnu. I když skončila tato antarktická kampaň úspěchem, práce Sea Shepherd zdaleka nekončí. Organizace vede kampaně po celém světě, s cílem zvláštní ochrany různých druhů: tuňáka obecného, delfínů, korálů, lachtanů, tuleňů, žraloků, želv a velryb. V září představí novou loď, Ocean Warrior, která bude stíhat pytláky velryb.

„Dokud se Spojené národy a další státy neshodnou na tom, že v mezinárodních vodách je zapotřebí přísné vynucování zákonů,“ říká kapitán Siddharth Chakravarty ze Sea Shepherd, „bude Sea Shepherd nadále vysílat své lodě a vynucovat mezinárodní zákony ve světových oceánech.“

Převzato z Inverse