5 věcí, které musíte vědět o získávání medvědí žluče

meMedvědí žluč se v tradiční asijské medicíně používá už po tisíce let. V minulosti se získávala lovem divokých medvědů a vyjmutím jejich žlučníku po zabití. V té době šlo o obzvláště vzácnou a ceněnou přísadu, která se používala jen střídmě na specifické zdravotní obtíže.

Avšak v 80. letech začalo být získávání medvědí žluče provozováno neustálým odběrem žluče z živých medvědů. Podle odhadů je dnes více než 12 000 medvědů drženo na žlučových farmách v Číně a Vietnamu. Na žluč jsou často využíváni medvědi malajští a medvědi ušatí. Oba ohrožené druhy nesmírně trpí v rukách této kruté praktiky. Pokud jste o medvědí žluči ještě neslyšeli, tady je pět věcí, které o ní musíte vědět.

  1. Žluč medvědů má v medicíně své využití, ale existují alternativy bez krutosti.

Medvědí žluč obsahuje vysoké hladiny kyseliny ursodeoxycholové, která je známá pro své využití v léčbě problémů s játry a žlučníkem. Nicméně dnes existují snadnou dostupné bylinné a syntetické alternativy se stejnými léčebnými vlastnostmi. Zastánci tradiční medicíny souhlasí, že ničí zdraví nedostatkem medvědí žluči neutrpí.

!.jpg

  1. Získávání žluči z medvědů je tak kruté a bolestivé, že si to nedovedete představit.

Získávání žluče ze živých medvědů působí těmto fyzicky a psychologicky poškozeným zvířatům nepředstavitelné utrpení a dlouhodobé zdravotní obtíže.

Existuje množství technik, všechny jsou mimořádně otřesné. I když se techniky ve Vietnamu a Číně liší, každá zahrnuje to, že jsou medvědi drženi v malých klecích. Metody extrakce sahají od „volného kapání“, při které mají medvědi otvor ve žlučníku, až k vložení permanentních katetrů.

Imobilizační klece a medvědi uzavření v kovovém sevření jsou dnes v Číně postaveny mimo zákon – ale je pravděpodobné, že na chudších farmách jsou stále používány. Medvědi v malých klecích doslova dorostou do bodu, kdy se jejich těla pokřiví, aby se kleci přizpůsobila. Mnoho z nich má jen pár zubů, protože se snaží prokousat ven.

Některé farmy v Číně mají chovné programy, ale také se spoléhají na dodávky upytlačených medvědů z divočiny. Mnoho medvědů je uvězněno v dětství a nikdy nejsou propuštěni – trpí až 30 let trvajícího mučení extrakce žluči.

Většina medvědů je však vyhladovělá, dehydrovaná a trpí bezpočtem chorob a maligních nádorů, které je nakonec zabijí.

2.jpg

  1. Číňané medvědí farmy nechtějí

V anketě z roku 2011 provedené organizací Animals Asia byla zjištěno, že závratných 87 procent Číňanů nesouhlasí s krutými praktikami medvědích farem.

Zdravotnická společnost se od žlučových farem také odvrací a tisíce lékáren se v rámci programu Animals Asia Léčba bez újmy nedávno zavázaly, že nebudou prodávat žlučové produkty.

Majitelé žlučové farmy Nanning požádali Animals Asia, aby převzali správu nad farmou a přeměnili ji na azyl. Souhlasili, že toto odvětví musí skončit – protože jak sami prohlásili, žlučové farmy jsou kruté a zoufalé.

Mezitím Kai Bao, největší nákupčí medvědí žluči, nedávno oznámili, že usilují o výzkum alternativ žluče za podpory úřadů. Vyvstává myšlenka, že se trh zmenšuje.

3.jpg

  1. Je stále legální v Číně, ale ne ve Vietnamu.

Medvědí farmy v Číně jsou v Číně naneštěstí stále legální – ačkoli zde existují regulace mířící na potlačení nejhorší krutosti tohoto odvětví. Normy jsou však neustále obcházeny či ignorovány – zatím nedošlo k žádnému stíhání.

Ve Vietnamu jsou farmy technicky nelegální od roku 1992, ale teprve v roce 2015 byla předložena druhově specifická legislativa, která zakázala vykořisťování těchto ohrožených zvířat. Medvědí farmy bohužel nadále fungují na venkově díky právním kličkám i kvůli trvající poptávce.

4.jpg

  1. Animals Asia nepřestanou bojovat, dokud nebudou žlučové farmy navěky uzavřeny.

Od svého počátku v roce 1998 bojuje organizace Animals Asia za ukončení medvědích farem v Číně a Vietnamu. Díky neochvějné podpoře lidí po celém světě se jim podařilo dostat medvědí farmy na světlo mezinárodního rozhořčení. Animals Asia zachránila více než 500 medvědů z Vietnamu a Číny z krutých žlučových farem a je absolutně zavázána k ukončení tohoto krutého obchodu.

5.jpg

Převzato z One Green Planet