Uvězněné ledem: Čtyři kosatky zachráněny před jistou smrtí

Náročná záchranná operace na ruském Dálném východě skončila úspěchem poté, co byly čtyři kosatky, včetně jednoho mláděte, vysvobozeny z ledové pasti v Ochotském moři u ostrova Sachalin.

Nepříznivá situace kosatek spustila jedinečnou osmihodinovou záchrannou misi, vedenou ruským ministerstvem pro nouzové situace za pomoci místní rybářské společnosti. Protože zátoka, kde zůstaly kosatky uvězněny, byla mělká a plná ledu a kamenů, byla tam namísto záchranného plavidla vyslána tradiční rybářská loď.

Zachránci použili háky, aby kosatkám odsunuli z cesty kusy ledu, ale zjistili, že proti největším kusům nemají šanci. Avšak překážkou se nenechali odradit a duchaplně přivázali tlusté lano k vozidlu na břehu, a odtáhli tak větší pláty ledu kosatkám z cesty.

Druhý tým vlezl do vody a ukázal jim cestu za svobodou.

Nejdříve byly zachráněny tři menší kosatky. Ve středečním prohlášení ministerstvo uvedlo, že na pomoc čtvrté a největší kosatky, která měla okolo 7 metrů, bylo zapotřebí odstranit ještě další kusy ledu.

“Záchranáři a dobrovolníci, kteří zůstali v blízkosti zvířete přes noc, ho pokryli plachtou, aby zabránili tepelným ztrátám, a odráželi ledové kry, které by jej mohli zranit, ” uvádí prohlášení. “Okolo šesté hodiny ranní místního času byla záchranná operace úspěšně ukončena. Willy (čtvrtá kosatka) se dostal na otevřené moře,” uvedlo ministerstvo.

Jedna z kosatek se během mise málem utopila, když se dostala pod vodu a nedokázala se vynořit k nadechnutí. Záchranářům se jí naštěstí podařilo otočit a zajistit jí přístup ke kyslíku.

5716e369c36188d4498b457a

Největší z kosatek měla otevřené rány, proto jí záchranáři dali injekci adrenalinu a na její zranění aplikovali vazelínu.

Kosatky dokážou přežít až tři dny bez jídla, ale jen pokud zůstanou ve vodě a mají přístup na vzduch.

Převzato z RT News