Biologové vyvrací zprávy o růstu počtů tygří populace

Skupina tygřích biologů z Indie, USA, Velké Británie a Ruska vyvrací zprávu, která tvrdí, že světová populace tygrů je na vzestupu

„Tato zpráva a její důsledky jsme neshledali vědecky přesvědčivými,“ uvádí prohlášení, které vydali čtyři biologové studující tygry – dr. K Ullas Karanth z  Wildlife Conservation Society India, Dale Miquelle, ředitel ruského programu Wildlife Conservation Society, John Goodrich z americké Panthera Corporation a Arjun Gopalaswamy z oxfordské univerzity.

Vědci prohlásili, že použití chybných metodik průzkumu může vést k nesprávným závěrům, přeludu úspěchu a polevení záchovných snah, když je ve skutečnosti zapotřebí vážné znepokojení.

Podle nedávného zhodnocení Světové záchovné unie (IUCN), které ukázalo 40% ztrátu habitatů za poslední desetiletí a vzestup pytláckého tlaku v mnoha oblastech, přišla Kambodža, Vietnam, Laos a Čína v posledních letech o prakticky veškerou životaschopnou populaci.

Nedávná zpráva vydaná WWF a Global Tiger Forum (GTF) uvedla, že počet divokých tygrů byl podle dat IUCN a nejnovějších národních tygřích průzkumů opraven na 3890.

Na tygřím summitu v Rusku v roce 2010 se vlády dohodly na snaze dosáhnout cíle zdvojnásobení počtu divokých tygrů do roku 2022.

Biologové říkají, že odhady počtů tygrů, které se v současnosti těší oblibě ve světových médiích, jsou z velké části odvozeny ze špatných metodik.

„Někdy jsou založeny na extrapolaci průzkumů tygřích známek (stop a výkalů) či samotných průzkumů známek.  I když mohou být průzkumy známek vhodné pro zjištění, kde se tygři vyskytují, nejsou vhodné pro spolehlivé sečtení jejich množství,“ uvádí prohlášení.

Přepočet množství známek na množství tygrů přináší značné statistické problémy, které zůstávají nevyřešeny, což může vést v podstatě k chybným tvrzením o změně počtů tygrů.

S ohledem na tyto předpokládané počty tygrů ukazují jednoduché výpočty, že zdvojnásobení tygří populace za deset let, jak zpráva doufá, není realistickou domněnkou.

„Za předpokladu, že 70-90 procent divokých tygrů se nachází ve zdrojové populaci s pomalým růstem, vyžadovalo by předpokládané zdvojnásobení celosvětového počtu tygrů vzestup mezi 364-831 procenty. Jsme přesvědčeni, že jde o nepravděpodobný scénář,“ domnívá se skupina odborníků.

Podle ministerstva životního prostředí a lesů byla populace tygrů v Indii v roce 2014 na počtu 2226, se vzestupem 30,5 procenta od odhadu z roku 2010.

 

Převzato z The Economic Times