Velký (hlavonožčí) útěk

Možná se nejedná o tak odvážný únik jako ve filmu “Velký útěk” z trestaneckého tábora Stalag Luft III v podání hvězdného Steva McQueena, ale i tak vyžadoval nesmírný důvtip, plánování a samozřejmě cestu tunelem na svobodu.

Kdyby byl podle Napierského incidentu natočen film, mohl by se dost dobře jmenovat “Inky pláchl.“

Jedna ze dvou chobotnic Národního novozélandského akvária, Inky, zinscenovala úspěšný útěk, který zahrnoval krytí, vytvoření kluzké stezky, úprk přes zvlhčenou podlahu a protlačení se skrz odvodní rouru širokou pouhých 150 milimetrů – trubku, která vedla do blízkého oceánu.

Podle managera Roba Yarrella se jednalo o první únik, který za své působení v mořském akváriu zaznamenal.

“Je to velmi neobvyklé a ano, zbývající chobotnici budeme bedlivě sledovat”

Stejně jako všechny chobotnice byl i Inky poměrně samotářský a užíval si svůj prostor navzdory sdílení akvária s další chobotnicí, sdělil pan Yarrell.

Byl velmi zvědavý a měl tendenci se ve svém prostředí ukrývat.

V prostředí, které mimo jiné zahrnovalo malou mezírku na horní straně svého vězení – škvíru, kterou se protáhl, slezl dolů na podlahu, přes níž se dostal až k únikovému tunelu (odvodňovací trubce).

Zaměstnanci později objevili mokrou stopu, kterou při svém útěku zanechal.

Proklouznutí do malé trubky pro chobotnici nebyl nejmenší problém, protože se mohou protáhnout prostory menšími, než je jejich tělo.

Pokud se dokáže protáhnout jejich tvrdý zobák, protáhne se i celý zbytek měkkého těla.

“Jsou velmi zvídavé a úniky zvládají mistrně.” Řekl pan Yarrell a dodal, že budou úzkou skulinu, kterou použil Inky k útěku, pečlivě sledovat.

Poté, co byl přinesen rybářem a jedním zaměstnancem, který ho “zachránil” z pasti na humry nastražené nedaleko Pandžaského útesu se Inky stal populární atrakcí akvária na více než dva roky.

Nebyl zrovna v nejlepší kondici, měl zjizvené tělo a několik zraněných končetin, ale vylízal se z toho.

V tuto chvíli nejsou plány Inkyho nahradit, ačkoliv pokud se naskytne příležitost, bude chycená chobotnice do akvária přijata a se zvláštní pozorností střežena.

přejato z New Zealand Herald