Kolonii tučňáků hrozí kvůli mohutným ledovcovým krám vyhlazení

Vědci se obávají, že již během následujících dvou dekád by mohlo celým koloniím tučňáků kroužkovitých hrozit vyhynutí.

 

Tučňáci kroužkovití nyní čelí vyhynutí kvůli obrovskému ledovci, který se zasekl v místě, kde žijí, a znemožňuje jim tak přístup k potravě z moře.

Tento ledovec, nazýván B09B, dosahuje rozměrů menší země a v roce 2011 dorazil do zálivu Commonwealt Bay, který tučňáci v Antarktidě obývají.

 

Vědci z univerzity New South Wales tučňáky na území Cape Denision na kamenném výstupku v čele zálivu v letech 2013 – 2014 spočítali a své závěry zveřejnili v časopise Antarctic Science.

 

Byli zděšeni, když došli k počtu pouhých 5 520 párů tučňáků, v porovnání s odhadovaným množstvím 100 000 jedinců v té samé lokaci před sto lety.

Tým zároveň zjistil, že spousta ze zbývajících tučňáků je velmi „krotká“ a „nedochází k líhnutí nových vajíček“.

 

Studie poznamenává: „Kolonie na východním pobřeží východního okraje zálivu Commonwealth Bay, obývá pouze 8km pevniny, ledová plocha se začala rozrůstat, což svědčí o objevení ledovce B09B a velmi rychlém rozpínání ledu.“

 

Tým pozoroval následky ledovce a zjistil, že způsobil rozšíření ledu v moři na 60 kilometrů, což znamená, že tučňáci nyní musí urazit trasu dlouhou téměř 120 kilometrů, aby se dostali na okraj ledovce a mohli získat potravu z moře.

 

Ačkoliv se tučňáci snaží hledat v ledovci praskliny, nebo přechází přes hranu ledovce, podle Russia Today vědci uvedli, že viděli stovky opuštěných vajíček a umrzlých, čerstvě narozených mláďat na zemi.

 

Vědci si nejsou jisti, jak dlouho ledovec na svém místě zůstane, ale pokud situace bude i nadále stejná, obávají se, že tučňáci kroužkovití vymizí ze zálivu během dalších dvou dekád.

Převzato z The Independent