Vědci se obávají, že již během následujících dvou dekád by mohlo celým koloniím tučňáků kroužkovitých hrozit vyhynutí.
Tučňáci kroužkovití nyní čelí vyhynutí kvůli obrovskému ledovci, který se zasekl v místě, kde žijí, a znemožňuje jim tak přístup k potravě z moře.
Tento ledovec, nazýván B09B, dosahuje rozměrů menší země a v roce 2011 dorazil do zálivu Commonwealt Bay, který tučňáci v Antarktidě obývají.
Vědci z univerzity New South Wales tučňáky na území Cape Denision na kamenném výstupku v čele zálivu v letech 2013 – 2014 spočítali a své závěry zveřejnili v časopise Antarctic Science.
Byli zděšeni, když došli k počtu pouhých 5 520 párů tučňáků, v porovnání s odhadovaným množstvím 100 000 jedinců v té samé lokaci před sto lety.
Tým zároveň zjistil, že spousta ze zbývajících tučňáků je velmi „krotká“ a „nedochází k líhnutí nových vajíček“.
Studie poznamenává: „Kolonie na východním pobřeží východního okraje zálivu Commonwealth Bay, obývá pouze 8km pevniny, ledová plocha se začala rozrůstat, což svědčí o objevení ledovce B09B a velmi rychlém rozpínání ledu.“
Tým pozoroval následky ledovce a zjistil, že způsobil rozšíření ledu v moři na 60 kilometrů, což znamená, že tučňáci nyní musí urazit trasu dlouhou téměř 120 kilometrů, aby se dostali na okraj ledovce a mohli získat potravu z moře.
Ačkoliv se tučňáci snaží hledat v ledovci praskliny, nebo přechází přes hranu ledovce, podle Russia Today vědci uvedli, že viděli stovky opuštěných vajíček a umrzlých, čerstvě narozených mláďat na zemi.
Vědci si nejsou jisti, jak dlouho ledovec na svém místě zůstane, ale pokud situace bude i nadále stejná, obávají se, že tučňáci kroužkovití vymizí ze zálivu během dalších dvou dekád.
Převzato z The Independent