Australský Velký bariérový útes zažívá ‚nejhorší‘ bělení

S důkazy, že australský Velký bariérový útes zažívá nejhorší zaznamenané bělení, byly obnoveny výzvy, aby ho Spojené národy znovu zařadily na seznam „v nebezpečí“.  

Národní oddělení zabývající se bělením korálů uvádí, že 95 % útesů od Cairns k Papue Nové Guinee je nyní vážně vyběleno.

Pouhé čtyři útesy z 520 nevykazují známky bělení.

Unesco loni odhlasovalo, aby útes nebyl přidán na seznam Světového dědictví v nebezpečí, ale environmentální skupiny žádají o nové posouzení tohoto rozhodnutí.

Vedoucí korálového oddělení, profesor Terry Hughes, uvedl, že jeho tým ještě nenašel jižní hranici, kde bělení končí.

„Zítra budeme pokračovat přibližně 400 km dále na jih z Cairns do Townsville  a strávíme celý den hodnocením dalších 150 útesů,“ prohlásil.

Odborníci prohlašují, že je příliš brzo na to, abychom mohli říct, zda se korály vzpamatují, ale vědci „ve vodě“ už hlásí až 50% úmrtnost vybělených korálů.

_88976850_37602f89-4ae8-4370-8c88-9f484b6337b9.jpg

Za viníka vzestupu teploty moře, která působí bělení korálů, jsou považovány klimatické změny a dopady El Nina.

„To, co dnes vidíme, je jednoznačně spojené s klimatickou změnou,“ uvedl profesor Justin Martin z queenslandské univerzity.

„[Na] pařížském klimatickém summitu se v podstatě celý svět shodl na tom, že tohle je klimatická změna, a sledujeme, že se klimatická změna odehrává na korálech.“

Mluvčí World Wildlife Fund (WWF) Nick Heath prohlásil, že nedotčená severní sekce korálů fungovala jako životně důležité úložiště genetického materiálu k osetí oblastí dále na jih.

„Na záchraně útesů jsme pracovali v nedávných letech a vždy jsme považovali za samozřejmé, že úložiště v severní části bylo v bezpečí, a zdálo se, že odolalo předchozím procesům bělení, ale nyní se blíží konci života,“ řekl Heath.

Ministerstvo životního prostředí prohlásilo, že státní a federální úřady během následujícího desetiletí investují odhadované 2 miliardy australských dolarů na ochranu útesu.

Převzato z BBC