Norsko používá maso velryb na krmení zvířat v kožešinovém průmyslu

Navzdory mezinárodnímu rozhořčení nad velrybářským průmyslem pokračují země jako Norsko, Island a Japonsko v nemilosrdném každoročním vraždění tisíců zvířat ve jménu vědeckého výzkumu. Samo o sobě jde o pochybný důvod k pořádání lovů, ale věci jsou ještě podivnější, když uvážíte, že neexistuje žádný dokumentovaný vědecký výzkum v seriózních vědeckých časopisech. I když si často o velrybářství myslíme, že je řízeno vysokou poptávkou po velrybím mase konzumentů po celém světě, zdá se, že jejich poptávka není jedinou věcí, která velrybářský průmysl pohání. Podle nedávných zpráv bylo odhaleno, že velrybářský a kožešinový průmysl jsou neoddělitelně propojeny.

Agentura pro environmentální vyšetřování (EIA) a Institut welfaru zvířat (AWI) zjistily, že velrybí maso ulovené v roce 2014 bylo údajně použito na krmení zvířat v norském kožešinovém průmyslu. Jako by velrybářský průmysl nebyl špatný sám o sobě, teď tyto dva průmysly spojily síly v o nic menším zlu.

EIA a AWI odhadují, že za poslední dva roky zabilo Norsko při počtu 1396 velryb více velryb než Island a Japonsko dohromady. Z těchto 1396 velryb bylo zhruba 76 plejtváků malých (113 tun) použito společností Rogaland Pelsdyrfôrlaget, největším výrobcem krmiva pro norský kožešinový průmysl.

A Norwegian whaling vessel harpoons a whale.

Obchod s kožešinami je jedním z nejkrutějších a nejbezohlednějších průmyslů. Zvířata jsou držena v malých klecích, dokud nejsou zabita pomocí nemyslitelně krutých metod, jako je zplynování či dokonce anální elektrošoky, aby se zachovala neporušená kožešina. Mezi nejčastěji využívaná zvířata patří norci, činčily, lišky, psi, králíci a kočky.

“Velrybářství je neodmyslitelně kruté a nemá místo v civilizované společnosti, ” uvedla v prohlášení Susan Millward, výkonná ředitelka AWI. “Zabíjení těchto vnímavých a velkolepých zvířat, aby byla nakrmena trpící zvířata na kožešinových farmách, podtrhuje, proč svět oponuje lovu velryb, a jasně demonstruje, že Norové nemají žádnou legitimní potřebu pro maso velryb.”

Upraveno z One Green Planet