Nekrmte kachny pečivem, říkají ochránci

Odborníci varují, že zdánlivě neškodné krmení kachen pečivem ubližuje vodním ptákům a znečišťuje vodní toky. Podle šetření Canal and River Trust působí nesnědené pečivo kvetení řas, množení bakterií a láká potkany a další zvířata. Kromě vlivu na kvalitu vody také krmiči nevědomě ničí zdraví ptáků.

Mluvčí Agentury pro zdraví zvířat a rostlin řekl: „Velké množství pečiva a dalšího lidského jídla může být pro vodní ptáky škodlivé a může vést k fatálnímu nebo oslabenému zdravotnímu stavu. Nesnězené jídlo také může vést ke změnám v chemickém a bakteriologickém obsahu vody, a zvyšovat tak riziko šíření ptačích nemocí.“
Mluvčí RSPB řekla, že dostupnost většího množství pečiva odrazuje kachny od konzumace přirozené vyvážené stravy.

Obzvláště bílé pečivo nemá vůbec žádnou výživovou hodnotu, takže i když ptákům chutná, hrozí nebezpečí, že se jím přejí, místo, aby snědli jiné jídlo, které by pro ně bylo vhodnější,“ říká.

Existuje také riziko, že se u nich rozvine nemoc zvaná andělské křídlo, která je způsobena špatnou výživou. Tato nemoc způsobuje deformity ptačích křídel, které mohou změnit způsob letu, nebo ho zcela znemožnit, což je logicky smrtící.“

Petr Birch, národní environmentální manažer Canal and River Trust, říká, že cílem není odradit lidi od interakce se zvířaty, ale naučit je dělat to způsobem, který bude respektovat jejich potřeby.

Prosím krmte kachny, ale dělejte to s rozumem, aby si to mohly užít i vaše děti a budoucí generace. Zkuste změnit, čím je krmíte, a přejděte na zdravější a přirozenější pamlsky jako oves, kukuřici nebo hrášek. A zkuste se naučit i ovládat velikost porcí,“ říká.

Birch dále uvádí, že pravidelné krmení na určitých místech naučí kachny spoléhat se na jídlo od lidí a vede k hromadění kachních výkalů ve vodě a na cestách.

Peter Rawson, obyvatel Stalybridge v Manchesteru, řekl, že místní vodní toky jsou zamořené husami, i když je kolem spousta míst, kde by se mohly přirozeně napást.

Jsou jen v Stalybridge, protože je tu připravený zdánlivě nekonečný přísun pečiva od místních, a výstup z celé té konzumace můžete vidět po celém nábřeží,“ říká.

Bezpečné pro kachny

Kukuřice
Pšenice, žito nebo podobné obiloviny
Oves
Rýže (vařená nebo nevařená)
Ptačí zob (jakákoliv směs)
Hrozny (rozpůlené)

Mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit)
Nakrájený hlávkový nebo jiný salát
Nakrájené zeleninové odřezky nebo slupky

Nebezpečné pro kachny

Pečivo
Chipsy
Krekry a sušenky
Popcorn
Sladká jídla – sladkosti, čokoláda

Převzato z The Guardian