Írán zakázal využívání divokých zvířat v cirkusech

V mnoha zemích světa jsou cirkusy takřka synonymem představení s divokými zvířaty. Když slyšíte slovo cirkus, pravděpodobně si představíte pohled na lva proskakujícího ohněm, slona stojícího na zadních nebo opici jezdící na kole. Všechno to možná vypadá jako výkony neuvěřitelného talentu a zábavy, ale pravdou je, že cirkusová zvířata snášejí život plný zneužívání, věznění a extrémního duševního stresu, aby byla k takovým výkonům vycvičena. Mnoho zemí si uvědomuje temnou stránku těchto představení a zakázaly vystupování zvířat v cirkusech, včetně Peru, Bolívie, Řecka, Nizozemí, Kolumbie, Slovinska, Paraguaje, Kypru… a teď i Íránu!

Íránské ministerstvo životního prostředí oznámilo, že nebude nadále vydávat povolení na využívání divokých zvířat v cirkusech, čímž účinně zakázalo představení s divokými zvířaty ve všech 31 státech. Opatření následuje po úspěšné kampani „Ne cirkusu!“, kterou skupina Animal Rights Watch spustila v září 2014 a kterou podpořila organizace Animal Defenders International, včetně 6000 podporovatelů, kteří vyzývali k akci. Za pouhé čtyři měsíce se iniciativě povedlo ukončit využívání těchto představení v 13 cirkusech.

Zákazem využívání divokých zvířat v cirkusech se Íránci jednotně staví proti krutosti na zvířatech a nám nezbývá, než se divit, proč tento směr nenásledujeme i my. Veřejný tlak proti cirkusům se stupňuje roky, mnoho států i měst během té doby cirkusová vystoupení se zvířaty zakázaly. Dokonce i takoví obhájci zvířecích představení jako Ringling Bros. oznámili, že jejich sloni půjdou do důchodu v květnu 2016.  Nicméně dokud budou lidé podporovat tyto činy, zvířata zůstanou v těchto brutálních podmínkách. Nejelpší cestou, jak zastavit vystupování zvířat v cirkusech, je vyhnout se jejich návštěvě.

Upraveno z One Green Planet