10 věcí, které musíte na slepicích milovat

„Jednoho dne z tebe bude rašit peří!“

Přesně tohle mi vždycky říkával otec, neboť mým nejoblíbenějším jídlem bylo kuřecí. Nikdy jsem na kuřata nepomýšlel jako na skutečná zvířata. Když jsem po cestě do práce míjel trhy s živými kuřaty, přecházel jsem raději ulici, abych se nemusel dívat na ty spousty kuřat nacpané v malých přepravkách či klecích, které nebyly velké ani natolik, aby se v nich zvířata mohla pohnout. Kuřata jen čekala, až je někdo zabije. Styděl jsem se za své pokrytectví, ale věděl jsem, že můj pocit špatnosti mne nezastaví před konzumací kuřecího masa.

O pár let později, když jsem se stal veganem, jsem navštívil záchrannou farmu, kde jsem měl poprvé možnost držet živou slepici. Pečovatel mi jednu podal, ale já jsem nedržel její nohy správně, jak jsem měl. Jak se snažila dostat se z mého sevření, její ostré drápky mě celkem hluboce škrábly. Když se pečovatel snažil vyčistit krvácející ránu na mé ruce, říkal jsem si: „Tohle je to nejmenší, co si zasloužím za všechnu tu bolest, kterou jsem celý život působil jejímu druhu.“

Dříve jsem si myslel, že nemohu žít bez kuřecího masa, ale postupem času jsem zjistil, že je to naopak – to kuřata nemohou žít, pokud je budu jíst. Slepice, potomci dinosaurů, jsou úžasná, inteligentní a láskyplná stvoření. Zde je 10 skvělých faktů, které jste o těchto okouzlujících zvířatech možná ani nevěděli.

  1. Chytří ptáci

Studie ukazují, že kuřata jsou velmi inteligentní zvířata. Zvládají řešit složité problémy, chápou problematiku příčiny a následku, předvídají a zároveň si vytvářejí plán do budoucnosti. Mladá kuřátka dokonce prokazují vědomí stálosti předmětu. Pokud předmět, který viděla, schováte z jejich dohledu, kuřátka jsou si stále vědoma toho, že tento objekt i nadále existuje, nikam nezmizel. U lidí se tato schopnost se nevyvíjí, dokud dítě nedosáhne šesti měsíců věku, u kuřátek je však vyvinuta už v jejich dvou dnech. Říká se: „Neměl bys počítat svá kuřata, dokud se nevylíhnou,“ ale já se vsadím, že kuřata toho zvládnou mnohem víc.

giphy.gif

  1. Třídní hlavičky

Kuřata bývají velmi dobrými učiteli. Matky slepice učí komunikaci své děti už v době, kdy jsou ve vajíčku. Později svá kuřátka učí, co je bezpečné sníst a jak se mají vyhýbat obilninám, které by jim mohly ublížit. Kuřata mají také vytvořenou sociální hierarchii s dominantními jedinci, kteří ostatním předávají pravidla. Poddaná kuřata tak napodobují chování dominantních slepic. Zní to stejně jako střední škola, že?

giphy (1).gif

  1. Kuřata by měla nosit stínítka

My lidé máme v oku 3 typy buněk v sítnici, které nám umožňují rozlišovat mezi červenou, modrou a zelenou barvou. Slepice však mají ještě další navíc – mohou dále rozlišovat fialové a ultrafialové záření. Díky své citlivosti na infračervené záření vidí sluneční světlo už o hodinu dříve než lidé. Proto kohouti kokrhají brzy z rána, aby nám oznámili, že je ráno – čas vstávat!

  1. Sladké sny

Kuřata prožívají REM spánek, což znamená, že mají sny. O čem si myslíte, že se jim sní? Vsadím se, že o dlouhém, šťastném životě se svou rodinou v bezpečí před utrpením. Nebo možná, že sní o rande s pořádným kohoutem (uvidíte v dalším bodě).

giphy (2).gif

  1. Na velikosti záleží

Kohouti předvádějí tanec k upoutání pozornosti samiček. Při tom vydávají zvuky a pohybují hlavou nahoru a dolů a zároveň si pohazují s kouskem potravy. Studie zjistily, že samice nejen, že preferují samce, kteří tento taneček dělají často, ale také jsou více zaujaty kohouty s větším a zářivějším hřebínkem a větším lalůčkem. Lalůčky jsou ty kývající se věci pod zobáky kohoutů, které, jak se zdá, opravdu přitahují pozornost samic. K tomu není, co dodat.

giphy (3).gif

  1. Bílé slepice dovedou skákat…a létat

Slepice jsou mnohem lepší atleti, než jste si možná mysleli. Zvládají běžet rychlostí až 14 kilometrů za hodinu. Umí také létat, ale ne po dlouhou dobu. Stačí jim to však na přelétnutí plotu nebo k vzlétnutí na strom. Nejdelší zaznamenaný slepičí let má být údajně něco málo přes 91,44 metrů.

giphy (5).gif

  1. Co to kvok?

Slepice mají složitý komunikační systém. Věří se, že kuřata mají mnoho jedinečných druhů vokalizace, s takřka 30 zvoláními a poplachy zaznamenanými vědci. Každý zvuk má jiný význam – volání potomků, poplašné zvuky, kde se dá najít jídlo. Mají dokonce i jiný zvuk pro varování před predátory přicházejícími po zemi a ze vzduchu. Pokud byste se slepicemi strávili delší dobu, mohli byste začínat porozumět jejich jazyku a pochopit rozdíl mezi“kvok“ a „kvooook“.

  1. Neznáme se z … ?

Slepice mají skvělou schopnost pamatování a tvoření vzpomínek a také rozpoznávání obličejů. Mohou rozpoznat více než 100 tváří, zvířecích i lidských. To znamená, že kuře ze záchranné stanice si mě pamatuje. Doufám, že už mi odpustila.

71da8415374d3a4c766e32e40a7b1f33.jpg

  1. Krásný ptáček

Nic není tak uklidňující jako dlouhá koupel. Slepice s tím souhlasí, ačkoliv nesedí v horké vaně s bublinkami. Ale milují vyhrabat si díru v hlíně nebo blátě, pobíhat kolem a válet se v prachu a písku. Pokud jste někdy viděli slepici ve své prachové koupeli, určitě víte, jak roztomilá záležitost to je. Avšak má to i svou funkci. Prach a písek pomáhají kuřatům izolovat své peří od brouků a parazitů. Když si mohou lidé užívat bahenní lázně, proč by nemohly slepice?

giphy (6).gif

  1. Matky kvočny

Existuje důvod, proč se používá termín „matka kvočna“.  Slepice jsou velmi dobré matky už před tím, než se jejich vajíčka vylíhnou. Mluví a předou ke svým vejcím a jejich kuřátka pípají nazpět ze své skořápky.  Slepice milují své děti a prokazují empatii jak k nim, tak i k ostatním slepicím. Často také matky ochraňují své mladé před predátory. Není náhodou, že když vám někdo ve starověkém Římě řekl: „Ty jsi byl vychován slepicí“, byl to velký kompliment.

giphy (7).gif

Kuřat je chováno a zabíjeno pro jídlo mnohem více než ostatních zvířat. Jen ve Spojených státech jich je každý rok zabito před 8 miliard. To je téměř 300 kuřat každou sekundu. Drůbež chovaná na maso je většinou usmrcena dříve, než dosáhne 2 měsíců života, zatímco slepice snášející vejce jsou popravovány, až když už nenesou žádná vejce, zhruba ve věku 1-2 let. Přitom přirozená délka života slepice je až 10 let.

Možná, pokud se více lidé dozví o jejich úžasných schopnostech, uvidí v nich i něco víc, než jen večeři. Sdílejte proto tento článek o lásce ke slepicím a pomozte je tak vnímat jako chytré, láskyplné a cítící bytosti, které si také zaslouží žít v míru.

Převzato z One Green Planet