Vzácný sumaterský nosorožec spatřen poprvé za 40 let

 

Sumaterští nosorožci byli na Kalimantanu, indonéské části Bornea, považováni za vyhynulé a nebyli spatřeni po 40 let. Avšak minulé úterý ohlásil World Wildlife Fund (WWF) bezpečný odlov samice nosorožce sumaterského, což skupina nazývá „velkým milníkem pro záchovu nosorožců v Indonésii“.

Odhaduje se, že nosorožkyně je zhruba čtyři až pět let stará. 12. března byla bezpečně zachycena do pasti v Kutai Barat ve východním Kalimantanu. V tuto chvíli je držena v dočasné ohradě, než bude odvezena helikoptérou na bezpečnější místo přibližně 150 kilometrů daleko.

Tam bude lépe chráněna před pytláky na místě, které se má stát druhým sumaterským azylem pro nosorožce v Indonésii. Očekává se, že se sem v budoucnu přesunou alespoň tři další zvířata, v naději, že udrží stálou chovnou populaci.

“Jde o vzrušující objev a významný záchovný úspěch,” uvedl v prohlášení Efransjah Efransjah, ředitel WWF-Indonesia. “Nyní máme důkaz, že druh, který jsme považovali za vyhynulý, nadále brázdí lesy, a posílíme naše snahy na ochranu tohoto výjimečného druhu.”

02sumatranrhino.adapt.1190.1.jpg

Nejmenší z pěti světových druhů nosorožce je pokryt chomáči tuhých štětin, obzvláště na uších. Tato tmavě červenohnědá zvířata dávají přednost životu v hustých horských lesech, kde jsou vysoce prchlivá. Obvykle jsou to samotářská zvířata, která se krmí ovocem, větvemi a listím, ale dokážou se najít pomocí pachových stop, které zanechávají a které sbírají svým ostrým čichem.

Nosorožci sumaterští rostou až do váhy 800 kilogramů a délky 2,5 až 3,2 metru. Odhaduje se, že v přírodě žije zhruba 100 nosorožců sumaterských, což z nich dělá jednoho z nejvzácnějších savců na planetě.

I když jsou jejich dva rohy značně menší než ty afrických nosorožců, jsou přesto cenným artiklem černého trhu kvůli svým údajně léčivým účinkům, navzdory vědeckým důkazům, že taková léčba nefunguje. Jejich populace byla v minulém století zničena pytláctvím a ztrátou habitatu kvůli deforestaci, dolům a dalším dopadům. Minulý rok byl nosorožec na malajské části Bornea vyhlášen za vyhynulého.

Na videu: první mládě nosorožce sumaterského narozené v zajetí v Indonésii

Přestože vědci varovali už před lety, že sumaterský nosorožec mohl z Kalimantanu zmizet , vědci z WWF dál hledali důkazy o jejich přítomnosti. V roce 2013 byli oceněni stopami a fotkou z jedné z fotopastí. Na základě toho tým odhadl, že by se v oblasti mohlo nacházet ještě zhruba 15 nosorožců sumaterských, rozdělených do 3 populací.

Nilanga Jayasinghe, vedoucí asijských druhů WWF-US, nazývá odchyt „velmi dobrou zprávou“.

Dodává: „Vzhledem ke katastrofální situaci nosorožců v přírodě je stěžejní, aby se izolovaní jedinci jako tato samice stali součástí řízeného chovu populace, aby se zajistila budoucnost druhu.“

Odhaduje se, že v přírodě zůstává i 63 nosorožců jávských – bratranců těch sumaterských – všichni v indonéském národním parku Ujung Kulon. Několik stovek nosorožců sumaterských žije v zoo po celém světě, přesto se v zajetí málokdy množí.

Efransjah nazývá situaci nosorožců „závodem s časem“.

převzato z National Geographic