8 úžasně podivných zvířat, o kterých jste ani nevěděli

Svět je velké místo. Ve skutečnosti tak velké, že vědci stále identifikují nové druhy jako například osm nových druhů dlouhonohých pavouků objevených v únoru v Brazílii. Někdy se v přírodě dají najít úžasně podivná zvířata.

„Věda identifikovala zhruba 2 miliony druhů rostlin, zvířat a mikrobů na Zemi,“ uvádí LiveScience. „Vědci odhadují, že další miliony na objevení ještě  čekají, a nové druhy jsou objevovány a popisovány neustále.“

Tady jsou některá úžasně zvláštní zvířata, která jste možná nikdy předtím neviděli.

Želvuška

7ErViai - Imgur

Seznamte se s jednou z neodolnějších forem života na planetě – želvuškami. Želvušky jsou osminohá mikrozvířata, kterým se daří skoro všude na planetě, od ledu, přes hluboké oceánské příkopy k horským vrchům – dokonce i ve vesmíru. „Pokud čelí extrémním podmínkám, mohou se želvušky úplně vysušit a většinu vody ve svých tělech nahradí cukrem zvaným trehalóza,“ napsala na blogu National Geographic Maeve McDermott. „V důsledku toho jsou schopné přežít v prostředí, které by je jinak zabilo.“

Žralok šotek

Tato podivně vypadající mořská bytost je známa jako žralok šotek. Přesto, že vypadá jako z noční můry, lidé se ho bát nemusí. Žralok šotek je málokdy k spatření, protože se drží v blízkosti mořského dna. V květnu se jeden dostal do australského muzea, když ho omylem ulovili rybáři. „Muzeum mu říká „vetřelec z hlubin“, protože svou kořist loví na oceánském dnu, 300 až 900 metrů pod hladinou vody,“ uvádí NBC News.

Mořské prasátko

tumblr_nhsa16f5pi1r8x2ybo1_400

Ve skutečnosti nejde o prasátko, ale tyto zajímavé bytosti jsou druhem sumýše (či mořské okurky), který najdeme v každém oceánu na planetě. Podle Wired tvoří prasátka v některých oblastech vice než 95 % celkové váhy všech zvířat, která najdeme v nejhlubších částech oceánu. Tyto bytosti čistí oceánské dno a jedí všechno, co se klesne ke dnu.

Dluhozubka svízelová

tumblr_mw00jjbKba1r4zr2vo1_500

Motýl, který vypadá spíše jako kolibřík, mává křídly tak rychle, že produkují slyšitelný šum, což ještě přidává na iluzi, že jde opravdu o malého ptáka. „Stejně jako oni se dokážou udržet zavěšeni ve vzduchu před květinou, zatímco rozvinou své dlouhé jazyky a vkládají je do květin, aby usrkávali jejich nektar,“ uvádí oficiální webové stránky Lesní správy USA.

Pásovka černá

tumblr_nkeqvfcvlr1rraqsio1_400

Ne, tenhle tvor není komparzista z filmu Vetřelec. Pásovka černý je štíhlá ryba, která žije v hluboké vodě, přibližně ve 2000 metrech. Podle Discovery odvádí většinu práce samičky, za pomoci svých ostrých zubů na lov jiných ryb, zatímco samec je značně menší, nemá trávicí systém ani zuby a jeho primární funkcí je rozmnožování. Pásovka je také schopna vytvořit si pomocí bioiluminescence vlastní světlo.

Antilopa žirafí

0uUacbq

V Somálsku jí říkají „Gerenuk“, což v překladu znamená „s žirafím krkem“. Jde o dlouhokrkou antilopu, která se vyskytuje v Africe. Jsou převážně býložravé, ale způsob, jakým sbírají potravu, je jedinečný. „Antilopy žirafí mají jedinečnou schopnost – dovedou stát a vyrovnávat se na svých zadních nohách, aby dosáhly na vyšší listy, na které mnohá jiná zvířata nedosáhnou,“ uvádí Click 2 Houston.

Sajga tatarská 

Ohrožený druh, podle Nature.com vymřela téměř polovina celosvětové populace v roce 2015. „Je mnoho možností, proč k tomu došlo,“ říká E.J. Milner-Gulland, konzervační biolog v Imperial College London. „Sajgy se přesouvají dále na sever než kdy dříve v minulosti a možná naráží na rozdílné pastvy. Velké množství deště může být problémem, protože mokrá tráva působí nadýmání. Musíme vyloučit přenos nemoci od dobytka.“ Sajgy jsou známé pro své velké flexibilní nosy, které jim pomáhají dýchat v prašném prostředí.

Pes hřivnatý

Další téměř ohrožený druh, pes hřivnatý, má svou jedinečnou charakteristiku: Hříva na jeho krku vstává, když zvíře cítí nebezpečí. „Pes hřivnatý ve skutečnosti není vlk ani liška,“ uvádí Verge. „Patří do rodiny psovitých, takže je vzdáleným bratrancem vlků, lišek a domestikovaných psů. Je největším psovitým, kterého najdeme v Jižní Americe, pokud s sebou na dovolenou nevezmete bernardýna.“ Jde o všežravce, což znamená, že se krmí plazy, ptáky, vejci, ovocem i zeleninou.

Převzato z mic.com