Bývalí trenéři tvrdí, že SeaWorld lže o Tilikově zdravotním stavu

SeaWorld ve čtvrtek oznámil své historické rozhodnutí ukončit množení svých zajatých kosatek. Přestože je tato změna pro SeaWorld obrovským krokem, zůstává ve hvězdách, zda park opravdu změnil postoj – a k tomu se zdá, že SeaWorld nadále lže o zdravotním stavu svých kosatek.

Následně po oznámení z minulého týdne, že jejich neslavnější kosatka, Tilikum, onemocněla údajnou plicní infekcí, zveřejnil park PR video o jeho současném stavu. SeaWorld v něm viní mořský park, od kterého Tilika koupili, za jeho nechvalně známé poničené zuby, které se zlomily na malé pahýlky.

„Tili přišel ze Sealand of the Pacific,“ říká v klipu Kelly Flaherty Clark, vedoucí výcviku zvířat v SeaWorld. „Jeho zuby vypadaly zhruba tak jako dnes. Potřebovaly péči. Takže jsme o jeho zuby začali pečovat hned, jak nám dovolil vycvičit ho k tomu.“

980x

Ale několik bývalých trenérů kosatek uvádí, že SeaWorld lže a že jen oni jsou odpovědní za to, co samotný park popisuje jako Tilikovy „chronické problémy se zuby“.

„Je absurdní, že Kelly Flaherty-Clark říká, že Tilikovy zuby byly víceméně ve stejném stavu, když do Orlanda dorazil ,“ říká bývalý trenér Steve Huxter, který s Tilikem pracoval v parku Sealand of Pacific, než park na počátku 90. let uzavřel své brány.  „Tilikovy zuby byly v bezvadném stavu, když byl v roce 1992 převezen [do SeaWorld].“

Huxter také řekl, že Flaherty Clark to musí vědět, protože strávila čtyři až šest týdnů spoluprací s Huxterem v Sealandu. „Kelly byla v Sealandu před Tilikovým převozem, aby pracovala se mnou a  mým personálem na přípravě převozu kosatek,“ uvedl. SeaWorld na žádost o komentář neodpověděl.

Vůči tvrzení parku se ozvali i další bývalí trenéři. Dean Gommersall, trenér mořských savců, který pracoval v SeaWorld Orlando, když Tilikum do parku v roce 1992 dorazil, sdílel na facebooku dvě fotografie, které údajně ukazují Tilika po jeho příchodu do SeaWorld a v nedávné době. Tilikum, který je na starší fotografii identifikovatelný díky své jedinečné dvojité skvrně, měl zdravé, špičaté zuby, když dorazil.

Untitled
Vyjádření Deana Gomersalla na facebooku

 

Dlouhou dobu je známo, že zajetí v SeaWorld může způsobit pohromu, co se zubů kosatek týká. Vystresované ze zajetí a nudy kosatky často okusují okraje svých nádrží, čímž si polámou své dlouhé, ostré zuby.

Poškození není jen kosmetické. Zlomeniny odhalují zubní dřeň, která se stane místem vstupu bakterií do krevního řečiště, což vede k srdečním obtížím, zápalu plic, sepsi a smrti. Zaměstnanci SeaWorld provádí jakési „ošetření kořenových kanálků“, aby tkáň vyčistili. Po zbytek života musí zraněné kosatky jako Tilikum denně podstupovat čištění odhalených zubních pahýlů – proceduru, kterou můžeme vidět v PR videu SeaWorld.

„Není to příjemný zážitek,“ řekla loni o podle všeho bolestivých procedurách dr. Heather Rally, veterinářská mořských savců, která pracuje s PETA. „Je potřeba hodně času, než se kosatky vycvičí, aby něco takového snášely.“

Není to poprvé, co SeaWorld lhal o zubech svých kosatek. Park prohlásil, že špatný chrup je u divokých kosatek běžný, ale divoké kosatky těžko najdete se zuby, jako má Tilikum. Jedinou výjimkou se zdají být malé subpopulace divokých kosatek, které se krmí tvrdými rejnoky, a ani v jejich případě není poškození tak závažné.

980x (1)

SeaWorld ve videu také odhaluje, že navzdory své nemoci Tilikum nadále vystupuje v představeních – i když společnost naznačila, že Tilikum je tím, kdo o jeho vystupování rozhoduje.

„Snažíme se náš den směřovat k vědem, které ho v tu chvíli zajímají,“ říká ve videu Daniel Richardville, vedoucí tréninku zvířat. „Takže podle jeho zdraví a jeho chování během dne jsou pro něj některé věci super zábavné. Takže pokud je připraven vystupovat a zmáčet lidi, rád to s tím udělám. Pokud chce raději jen odpočívat a nechat se podrbat na zádech a hrát si s jednou ze svých oblíbených hraček, hádejte, co budeme dělat.“

SeaWorld ve videu také říká, že bakterie nalezená v Tilikových plicích se nachází i u divokých kytovců – ale protože park nezveřejnil jméno bakterie, je nemožné potvrdit, zda je to pravda. Co ale víme je, že infekce jsou u zajatých mořských savců běžnější kvůli špatné kvalitě vody a stresu – jako infekce, která letos zabila Tilikovu osmnáctiletou dceru Unnu.

980x (2)

Samozřejmě podle SeaWorld se Tilikovi daří v jeho maličké nádrži lépe, než kdyby nebyl nikdy unesen z divočiny. „Pokud by se u Tilika tato nemoc objevila ve volné přírodě, nemám pochyb, že by byl už dávno pryč,“ prohlásil dr. Scott Gearhart, veterinář SeaWorld.

Ať už je příčinou cokoliv, Tilikův zdravotní stav nevypadá dobře. „Rád bych řekl, že jsem ohledně Tilika a jeho budoucnosti ohromně optimistický,“ řekl Gearhart. „Ale jeho onemocnění je chronické a progresivní a v určitý okamžik může být příčinou jeho smrti. V tuto chvíli jsme nenašli lék na tuto nemoc.“

Podle SeaWorld obdržel Tilikum nejkvalitnější veterinární péči. „[S] vzestupy a pády života, který jsme s ním prožili, bylo naší povinností postarat se, aby dostal tu největší péči, jakou můžeme,“ uvádí Richardville.

Ale tak to lidé mimo vnitřní kruh SeaWorld nevidí. „To, co se právě děje s Tilikem je smutné a zbytečné,“ napsal Gommersall, bývalý trenér SeaWorld na Facebook. „Přesto stále srší lži.“

Převzato z The Dodo